Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 14

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 14 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 14

3. Osmanlı Devletinin siyasi koşulları ve hakim olduğu coğrafi sınırları dikkate alarak okyanuslara açılamamasının nedenlerini açıklayınız.

  • Cevap: Sahip olduğu coğrafya sebebiyle hâkimiyet stratejisinin daha çok iç denizlere yönelik olması. Coğrafi keşiflerden önce aktif olarak kullanılan ticaret yollarının Osmanlı ülkesinden geçiyor olması nedeniyle devlet adamlarının farklı arayışlara yönelmemesi. Gemi yapım teknolojisi ve denizcilik bilgisinin yetersizliği. Açık deniz tecrübesine sahip denizcilerin olmaması.

4. Osmanlı Devletinin okyanuslara açılamamasının etkileri neler olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Coğrafi Keşiflerle İpek ve Baharat Yollarının etkinliği azalınca Osmanlı Devleti ekonomik açıdan önemli kayıplar yaşamıştır. Ekonomik anlamda yaşanan zorluklar siyasi yapıya da olumsuz olarak yansımıştır. Siyasi ve ekonomik anlamda yaşanan zorluklar küresel ve bölgesel manada Osmanlı Devleti’nin etkisinin giderek azalmasına sebebiyet vermiştir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 14 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!