Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 18

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 18

1. Haritayı incelediğinizde Rusya’nın sıcak denizlere inme politikasını gerçekleştirmek için hangi güzergahları kullanması gerekir? Bu güzergahlardan hangisi Ruslar için daha avantajlıdır? Neden?

  • Cevap: Rusya, sıcak denizlere inmek için iki güzergahı kullanabilirdi. Bunlardan birincisi İstanbul ve Çanakkale boğazları, diğeri ise Baltık Denizi’dir. Bunlardan en avantajlı güzergah ise Baltık Denizi’ne göre çok daha kısa olan İstabul ve Çanakkale boğazlarının ele geçirilmesidir.

2. Rusya’nın 1770 yılında Çeşme Baskını’nı yaparak Osmanlı donanmasını yok etmesi, Çar I. Petro’nun hangi politikasının kısmen gerçekleştirdiğini gösterir?

  • Cevap: Rus donanmasının Baltık denizini kullanarak Akdeniz’e inip Osmanlı donanmasını yakması Çar I. Petro’nun sıcak denizlere inme politikasının kısmen gerçekleştiğini göstermektedir.

3. Osmanlı Devleti’nin Avusturya ve İran ilişkilerini ekonomik ve diplomatik açıdan nasıl değerlendirirsiniz.

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nin Avusturya ile olan ilişkilerinde; Karlofça Antlaşması sonrası Avrupa’daki üstülüğünü kaybetmesi, Pa- sorofça Antlaşması sonrası Avusturya’nın konsolosluk açma hakkı ve ticari imtiyaz elde etmesi, Osmanlı’nın Avusturya karşısında siyasi ve ekonomik anlamda güç kaybettiğini göstermektedir. İran ile olan ilişkileri ise Kasr-ı Şirin Antlaşması sonrası gel gitler yaşanarak Kerden Antlaşması ile tekrar eski haline dönmüştür.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!