Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 19

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 19

Ön bilgilerinizi ve metinleri birlikte değerlendirerek soruları cevaplandırınız.

X. yüzyılda Karolenj İmparatorluğunun yıkılmasından sonra ortaya çıkan karışıklık döneminde, Papalığın siyasi ve sosyal düzen içindeki ağırlığı ve gücü artmaya başladı. Macarları yenilgiye uğratan Germen kralı I. Otto’nun Papanın elinden taç giymesiyle “Kutsal Roma İmparatorluğu” kuruldu (962). Böylece Şarlman’ın “Bütün Romalıların İmparatoru” olmasıyla başlayan Papalığın siyasi otorite üzerindeki etkisi, I. Otto’nun “Kutsal Roma İmparatoru” olmasıyla devam etti.

1448de, Kutsal Roma İmparatorluğu ile Papalık arasında yapılan Viyana Konkordatosu’yla kiliseye geniş yetkiler verildi. Bu konkordato ile birlikte, kilisenin özellikle Almanya üzerindeki siyasi etkisi arttı. Bunun yanı sıra dinî, sosyal ve ekonomik etkileri de çoğaldı. Martin Luther’in 1517de başlattığı Reform hareketini başta Saksonya Prensi Frederick olmak üzere birçok Alman prensi siyasi, askerî ve ekonomik açıdan destekledi. Luther’in Katolik Kilisesine karşı başlattığı Protestan hareketi, 1555’te imzalanan Augsburg Barış Antlaşması ile resmî olarak tanındı. Bu antlaşmayla, Protestan prenslere maddi ve manevi büyük imtiyazlar verildi. Almanya’da başlayan Reform hareketi, daha sonra Fransa, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinde de etkili oldu.

Reform hareketleri sonucunda Katolik Kilisesi’nin mutlak otoritesi sarsıldı. Papalığın ve Kilise’nin sahip olduğu egemenlik hakları krallara devredildi. Devlet hukuku ve kilise hukuku ayrımına gidildi. Eğitim kurumları laikleştirildi. Siyasi, ekonomik, bilimsel vb. birçok alanda yaşanan gelişmeler, Avrupa’daki sosyal yaşamın ve düşünce yapısının değişmesine neden oldu.
Avrupa Birliği’nin temellerinin atıldığı Roma Antlaşmaları’nın 60. yıldönümü töreni için Roma’ya gelen Avrupa Birliği liderleri bu akşam Vatikan’da Papa Francesco ile görüştü. Papalık Sarayı’nda yapılan görüşmeye, geçen yıl bir referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere dışındaki 27 Avrupa Birliği ülkesinin liderleri ve Avrupa Birliği kurumlarının temsilcileri katıldı. Liderlere hitaben bir konuşma yapan Papa, Avrupa Birliği’nin bugün karşı karşıya olduğu krizleri yenebilmesi için kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!