Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 21

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 21

Ön bilgilerinizi ve metni birlikte değerlendirerek soruları cevaplandırınız.

Aydınlanma, çok çeşitli alanları kapsamayı amaçlıyordu. Üstü örtülü mükemmeliyet planı asla tamamlanamadı. Bazıları bunun koşullardan ya da uygulanamaz yapısından dolayı kaçınılmaz bir sonuç olduğu yargısına vardı. Bazılarına göreyse değişen bir şey olmayacaktı zira birçok “aydınlanmacı” ahlaki ve toplumsal varsayım topluma ters geliyordu veya kendi içinde çelişkiliydi (örneğin bireysel özgürlük iddiası ve müdahaleci toplum mühendisliği gibi). Olumlu ve olumsuz özellikleri henüz tam anlamıyla araştırılamamasına rağmen yine de bu hareket yaratıcılık açısından dev bir çağdı. Yarattığı tarihi sarsıntı, ortaya çıktığı çağda daha az insanı etkileyip farklı yollar ve düzeylerde gerçekleşmesine rağmen, reform hareketine büyük bir rakip olmuş, belki de onu geride bırakmıştı. Entelektüel açıdan Orta Çağın gerçek anlamda sonuydu. Orta Çağ zihniyetine sahip insanların gerçekleştirdiği reform hareketi için böyle bir şey söz konusu değildi. Aydınlanma dünya tarihine, o günden beri yok edilemeyen (gerçi bazen ciddi biçimde tehdit edilen) bir şekilde rasyonalizm ve insancıllık (hümanizm) akımlarını aşıladı. Avrupalılarda yeni bir iyimserlik ve yapabilecekleri şeyler hakkında yeni bir inanç duygusunu ortaya çıkardı. Bağımsız zihin fikrini yarattı. İki yüzyıl boyunca reformculara ve liberallere (bu kelime 1800’lü yıllarda henüz bilinmiyordu) hayat verip yalnızca Avrupa’ya değil tüm dünyaya yayılacak olan ilkeleri biçimlendirdi. 20. yüzyılın en başarılı fikirlerinin (iyi ve kötü anlamda) kökleri bu harekete kadar gitmektedir. Son olarak bu hareket, ilerleme gerçeğine inanan bir kültür yarattı.

Roberts, J.M., Avrupa tarihi, s. 328. (Alınmıştır.)

1. Aydınlanma Çağı’nı yaşayan Avrupa’nın tüm dünyada sömürgeci bir güç olarak yayılması nasıl açıklanabilir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimi doğrultusunda gerekçelerini ortaya koyarak öznel cevaplar vermesi beklenmektedir.

2. Aydınlanma hareketinin günümüz dünyasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik hayatı şekillendirmeye devam ettiğini düşünüyor musunuz? Gerekçeleri ile açıklayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimi doğrultusunda gerekçelerini ortaya koyarak öznel cevaplar vermesi beklenmektedir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!