Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 25

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 25 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 25

Ön bilgilerinizi ve verilen metinleri kullanarak soruları cevaplayınız.

XIII. yüzyıldan itibaren Çinliler, günümüzdeki el bombasına benzer humbaralarda barutu kullandılar. Avrupa’da ise XIV. yüzyılda ateşli silahlarda barut kullanılmaya başlandı. Teknik gelişmelerle beraber XV. yüzyılda ateşli silahlar savaşın zorunlu araçları haline geldi. Ateşli silahların orduda kullanılmasıyla başlayan süreç Avrupa’da “Askerî Devrim” olarak adlandırılmış ve ücretli asker sayısı artırılarak geleneksel ordunun yerini ateşli silahlarla donatılmış ücretli askerler almıştı. Osmanlı Devleti ise buna karşılık yeniçerileri tüfek kullanımında eğitip sayısını artırdı. Aynı zamanda sipahileri ateşli silah kullanımına alıştırmaya çalışarak Avrupa orduları karşısında durumu dengelemeye çalıştı. Osmanlıların Balkanlardaki sınır kalelerinde XV. yüzyılın ortalarından itibaren top ve tüfek kullandıkları arşiv kaynaklarında yer almaktadır. Avrupa’da savaş zamanlarında ihtiyaç kadar top döktürülürken Osmanlı Devleti’nde I. Murat Dönemi’nde topçu ocağı kurulmuş ve top üretimi Avrupa’dan daha düzenli bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Osmanlı’da Sipahiler

✓ XVI. yüzyılda Osmanlı ordusunun büyük bir kısmı maliyeti ucuz ve savaş zamanı orduya katılan tımarlı sipahilerden oluşmaktaydı.
✓ XVII. yüzyılda tımar sisteminin bozulmasıyla birlikte tımarlı sipahi sayısı büyük ölçüde azaldı. (1616da 14867 olan tımarlı sipahi sayısı 1655’te 6052’ye kadar düştü.)
✓ Geleneksel silahlarla savaşan sipahiler, ateşli silah eğitimine ayak uydurmakta zorlanmışlardır.
✓ Sipahilerin savaş meydanındaki yetersizlikleri ortaya çıktıkça yerine ateşli silahlar kullanabilen yeniçeriler ile sekban ve saruca paralı askerleri getirilmiş, bu sebeple tımar sistemi de gerilemiştir.

Osmanlı’da Yeniçeriler

✓ Yeniçeriler, eğitilmesi çok masraflı olan ve uzun zaman alan, merkezde konumlanan askerlerdir.
✓ Yeniçeriler, evlenemezler ve başka işlerle uğraşamazlar. Onların tek görevi askerliktir.
✓ Yeniçerilerin çoğunluğu XVI. yüzyılda ateşli silahlarla donatılmıştır.
✓ XVII. yüzyılda yeniçerilerin sayısı artırıldı (1568de 12798 iken 1680de 54222’ye yükseldi).
✓ Devşirme sisteminin kuralları dışında, usulsüz bir şekilde Yeniçeri Ocağı’na kayıt yapıldı.
✓ Yeniçerilerin evlenip çoluk çocuğa karışmaları, tarım ve ticaretle uğraşmaları, bunun neticesinde askerlik ve talimden uzak durmaya başlamaları gibi sebeplerle Yeniçeri Ocağı’nda askerî disiplin bozuldu ve yeniçeriler merkezî yönetime karşı güçlendi.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 25 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!