Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 26

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 26

1. Avrupa’da ateşli silahların kullanımıyla başlayan süreçte Osmanlı askerî sisteminde yaşanan dönüşüm sizce yeterli olmuş mudur? Açıklayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimini kullanarak öznel cevaplar vermesi ve çıkarımlarda bulunması beklenir.

2. Osmanlı Devletinde aynı dönemde maliyeti yüksek olan yeniçeri sayısı artarken düşük maliyetli sipahi sayısının azalması bununla birlikte farklı asker bölüklerinin kullanılması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: XVII. yüzyılda tımar sisteminin bozulmasına bağlı olarak tımarlı sipahi sayısı da azaldı. Devşirme sisteminin bozulması, usulsüz kayıt yapılması ve yeniçerilerin merkezde tüfekle donatılıp güçlenmesiyle birlikte yeniçeri sayısı arttı. Sipahilerin ateşli silah eğitimine ayak uyduramaması sonucunda ise ateşli silahlar kullanabilen saruca ve sekban paralı askerleri orduya katıldı.

3. Osmanlı Devletinde Sipahiler ve Yeniçerileri eğitim ve disiplin bakımından karşılaştırınız.

  • Cevap: Sipahiler verilen tımar karşılığında savaş zamanı orduya dâhil olan atlı askerlerdir. Evlenebilirler ve toprakla uğraşabilirlerdi. Daha çok geleneksel silah kullanmışlar ve ateşli silahlara uyum sağlayamamışlardır. Yeniçeriler ise Osmanlı Devletinin düzenli ordusunu teşkil eden, büyük çoğunluğu XVI. yüzyılda ateşli silah kullanabilen profesyonel askerlerdir. Evlenemezlerdi ve sadece askerlikle meşgul olmaları gerekirdi. XVI. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan usulsüzlükler Yeniçeri Ocağında bozulmalara neden olmuştur. Yeniçeriler evlenip çoluk çocuğa karışmışlar, tarım ve ticaretle uğraşarak askerlik ve talimden uzaklaşmışlardır.

4. Osmanlı Devletinin XVII. yüzyılda askerî alanda yaşadığı sorunlar XVIII. yüzyıl askerî ve idari sistemini sizce nasıl etkilemiş olabilir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimini kullanarak öznel cevaplar vermesi ve çıkarımlarda bulunması beklenir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!