Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 36

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 36 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 36

Makedonya Sorunu

Kuzey Bulgaristan’da 1878 yılında otonom bir prensliğin kurulmasıyla ilk doruk noktasına ulaşan Bulgar bağımsızlık hareketi, uzun vadede Orta Çağ Bulgar İmparatorluğunun topraklarını bu yeni ulusal devlete kazandırma amacını gütmekteydi. Orta Çağda sınırlı bir süre Bulgar İmparatorluğuna ait bulunan Makedonya’nın Osmanlı egemenliğinden kurtarılması ve bu bölgenin yeni devlete katılması, bu bağlamda çok önemliydi. Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa vilayetlerinde (Makedonya ve Edirne) 19. yüzyılın sonlarında, bir Bulgar bağımsızlık mücadelesine katılmak üzere Slav nüfusu harekete geçirmek için gizli devrim komiteleri kuruldu. Fakat Makedonya’nın kendilerine ait olduğunu ileri süren Yunan ve Sırp milliyetçileri Bulgarların bu çabalarına hemen karşı çıktılar. Hükümetleri yalnızca, Makedonya’yı kendilerine katmak için siyasi açıdan uygun bir zamanı beklemekteydi. Burada Avrupa barışını tehdit eden bir kriz ortaya çıktı. “Makedonya Sorunu” böylece Doğu Sorunu’nun (Şark Meselesi) bir parçasını oluşturdu. Doğu Sorunu, Osmanlı İmparatorluğu’nun hızlanan çöküşü sonucu Balkanlarda politik ilişkilerin ve sınırların belirlenmesi koşullarının yeniden düzenlenmesini içeriyordu. Doğu Sorunu onlarca yıl Büyük Güçler diplomasisinin ve siyasetle ilgilenen Avrupa kamuoyunun dikkatini üzerine çekti.
(Fikret Adanır, Makedonya Sorunu: Oluşumu ve 1908e Kadar Gelişimi, Çev. îhsan Catay, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2001, s. 1.)

XIX. Asırda Bazı Savaşlar ve Bedelleri

Osmanlı Devleti, XIX. yüzyılın son üç çeyreğinde yaptığı savaşlarda topraklarını korumayı amaçladı fakat önemli toprak kayıpları yaşadı. 1821de çıkan ilk Rum isyanı bastırıldı fakat başta Rusya, İngiltere ve Fransa’nın da savaşa müdahil olmasıyla olaylar Osmanlı aleyhine gelişti. 1829da imzalanan İstanbul Antlaşması ile Mora Yarımadası’nı ve etrafındaki birçok adayı Osmanlı Devleti’nden alan Yunanistan bağımsızlık kazandı. 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) de Osmanlı Devleti’nin en ağır sonuçlara uğradığı bir yenilgiyle sonuçlandı. Avrupalı devletlerin tarafsız kalması Osmanlı Devleti’ni Rusya karşısında daha da çaresiz bırakmış ve Ayastefanos Antlaşması’nı imzalamaya zorlamıştı. Bu antlaşma ile Rusya, Balkanlarda tek güç haline geldiği gibi İngiltere için çok önemli olan Ortadoğu coğrafyasına da rahatlıkla inebilecekti. Sırbistan, Romanya ve Karadağ bağımsız olmuş; Kars, Ardahan, Batum ve Doğu Beyazıt Rusya’ya bırakılmıştı. II. Abdülhamid’in direktifiyle başlayan diplomatik girişimler sonuç verdi ve İngiltere’nin devreye girmesiyle 1878de Berlin Konferansı toplandı. Ancak bu konferans, Osmanlı Devleti’nin kayıplarını beklediği oranda azaltmadığı gibi savaş tazminatı yükünü daha da ağırlaştırdı. Rusya’nın güneye inerek İngiliz sömürgeleri için tehdit oluşturmasını önlemek maksadıyla Doğu Beyazıt ve Eleşkirt Osmanlı’ya geri verildi. Bunlara ilaveten Batılı devletler ve Rusya, Osmanlı Devleti’ne yeni bir mesele ile karşı karşıya bıraktılar: Ermeni azınlığı. Bu devletler tarafından kışkırtılan bir kısım Ermeni çeteleri, Osmanlı Devleti yıkılana kadar problem olmaya devam etti.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!