Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 38

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 38 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 38

Tarihsel olarak önemli olan kişi/ kişiler, olay veya olgunun adı: Şark Meselesi

Kısa açıklaması: Zayıflayan Osmanlı Devletinin toprakları üzerinde Avrupalı devletlerin XVIII. yüzyıldan itibaren yaptıkları ekonomik, politik ve stratejik rekabet

Tarihsel Önem Kriterleri

Şark Meselesi, tarihsel olarak hangi açılardan önemlidir?

  • Cevap: Büyük devletlerin kendi arasındaki rekabette Osmanlı Devletinin nasıl etkilendiğini anlayabilmek bakımından Şark Meselesi son derece önemlidir.

Şark Meselesi, ait olduğu dönemde önemli olarak kabul edildi mi? Nasıl?

  • Cevap:

a) Etki: Şark Meselesinden devletler nasıl etkilendi?

  • Cevap:

Osmanlı Devleti, büyük toprak kayıpları yaşadı.
Avusturya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Rusya gibi emperyalist devletler, Osmanlı Devleti topraklarının büyük kısmını ele geçirdi.
Osmanlı topraklarında yaşayan birçok millet, büyük devletlerin de desteğiyle bağımsızlık elde ederek kendi devletlerini kurdu.

b) Miktar: Hangi milletler etkilendi?

  • Cevap: Türkler, Araplar, Arnavutlar, Boşnaklar, Bulgarlar, Ermeniler, Makedonlar, Sırplar, Romenler, Rumlar (Yunanlar)

c) Dayanıklılık: Etkileri ne kadar sürdü?

  • Cevap: Şark Meselesi, 1071de Türklerin Anadolu’da hâkimiyet kurmaya başlamalarıyla Avrupalılar için problem olarak ortaya çıkmış ve yüzlerce yıl varlığını devam ettirmiş bir meseledir. Ancak Türklerin bir tehdit oluşturma durumu ortadan kalkınca büyük devletler için mesele olmaktan çıkacaktır.

Şark Meselesinin günümüze etkileri nelerdir?

  • Cevap: Büyük devletler tarafından Şark Meselesi’nin kaynağı olarak görülen Türkiye’nin, uluslararası alanda karşılaştığı sorunlar bu meselenin günümüze etkileridir. Ayrıca Şark meselesi çerçevesinde Osmanlı Devleti’nin kaybettiği toprakların çoğunda yaşanan savaşlar da bölge insanı üzerinde olumsuz tesirler bırakmaktadır.

Şark Meselesinin tarihsel önemi zaman içinde nasıl değişebilir?

  • Cevap:Meselenin milletler, dinler ve kültürler arasında olmayıp devletler arasındaki rekabetten kaynaklandığı düşünülürse bunun derin sonuçlar bırakması önlenebilir. Devletler, birbirlerinin hak ve hürriyetlerine saygı duyarsa bu konu mesele olmaktan çıkabilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 38 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!