Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 46

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 46 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 46

OSMANLI DEVLETİ VE AVRUPALI DEVLETLERİN MISIR SORUNU’NUN ÇÖZÜMÜNDE İZLEDİKLERİ POLİTİKALAR

İLİŞKİ ŞEMASI

FRANSA
Fransa’ya göre Mısır’a hakim olan Avrupa devleti, Hindistan’a da hakim olurdu. İngilizlerle sömürge yarışında olan Fransa, İngiliz sömürgelerine giden yolları kesmek istediği için Mısır Sorunu boyunca Mehmet Ali Paşa tarafını destekledi ve onu Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırttı. Hatta modern bir ordu kurması için bilimsel ve teknik alanda yardım etti. Fakat Osmanlı toprak bütünlüğünden yana da tavır sergileyerek iki yönlü politika izledi.

İNGİLTERE
İngiltere Doğu Akdeniz’de önemli çıkarları olan bir devletti. Sömürgelerine giden yollar üzerinde bulunan Mısır ve Suriye’de güçlü bir yönetim istemiyordu. Mehmed Ali Paşa İngiltere’nin çıkarlarını tehlikeye düşürdü. Bu sebeple zayıf bir Osmanlı yönetiminin devamını isteyen İngiltere Osmanlı Devle- ti’nin toprak bütünlüğünden yana bir politika izledi. Mısır Sorunu’nun başladığı dönemde Osmanlı Devleti’nin yardım talebini iç sorun diyerek geri çeviren İngiltere daha sonraları yardımlarda bulundu.

RUSYA
Rusya İstanbul’u ve Boğazlar’ı ele geçirip sıcak denizlere inmeyi amaçlıyordu. Bu bölgede güçlü bir yönetim yerine zayıf bir Osmanlı yönetiminin devamını çıkarlarına uygun bulan Rusya, Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünden yana bir politika izleyerek yardımlarda bulundu. Hatta Mısır Sorunu’nun başladığı dönemde yaptığı yardımlar karşılığında Boğazlar üzerinde himaye kurdu

OSMANLI DEVLETİ
Osmanlı Devleti bir valisi karşısında merkezi otoritesinin ve toprak bütünlüğünün sürekliliğini sağlamak için Avrupalı devletlerden yardım talebinde bulundu. Bu durum Osmanlı Devleti’nin ne kadar güçsüzleştiğinin göstergesiydi.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 46 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!