Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 47

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 47

1. Mısır Sorununda Osmanlı Devletinin toprak bütünlüğünden yana tavır sergileyen devletlerin politik gerekçelerini uluslararası ilişkilerde “çıkarların belirleyiciliği” bağlamında yorumlayınız.

  • Cevap: Mısır Sorunu’nda Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünden yana tavır sergileyen devletlerin politik gerekçeleri kendi ülkelerinin çıkarlarını korumak istemeleridir. Devletler arası ilişkilerde belirleyici faktör siyasi ve ekonomik çıkarlardır. Je- ostratejik açıdan Mısır ve Suriye de zayıf bir Osmanlı yönetimini güçlü bir yönetime yeğleyen devletler, menfaatlerine uygun olduğu için Osmanlı’nın toprak bütünlüğünden yana politika izlemişlerdir.

2. Yabancı devletlerin iç sorunlarımıza yaklaşımlarını “Mısır Sorununda” takındıkları tavırla karşılaştırınız. Tespitlerinizi dün-bugün-yarın bağlamında yorumlayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimine ve araştırma yeteneğine bağlı olarak devletlerin çıkar ilişkileri, çıkar çatışmaları veya çıkarları nedeniyle Osmanlı Devleti’yle yaptıkları uzlaşmalar örnekler vb. farklı cevaplar verilebilir.

3. “Osmanlı padişahının fermanı veya bir mektubu bir vilayette okunacağı zaman ahali ve devlet erkânı edeple ve pürdikkatle dinlerdi.” Verilen bu bilgi bağlamında yukarıdaki 2 No. lu görseli yorumlayınız.

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimine ve araştırma yeteneğine bağlı olarak fermanın okunması sırasında Mehmed Ali Paşa ve çevresindeki devlet erkanının tavırlarındaki rahatlığı, boş vermişliği, merkezi yönetimi ciddiye almama durumlarını 2 No. lu görselde okuyabilir, yorumlayabilir vb. farklı cevaplar verilebilir.

4. Osmanlı Devletinin Mısır Sorununun çözümünde başvurduğu siyasi hamleleri riskler ve fırsatlar yönünden değerlendiriniz.

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nin Mısır Sorunu’nun çözümünde İngiltere, Fransa ve Rusya’dan yardım talep etmesi siyasi bir risktir. Çünkü Mısır Sorunu’ndan kısa süre önce 1829 da İngiltere, Fransa ve Rusya birlikte Yunanistan’ın lehine Navarinde Osmanlıları ağır bir yenilgiye uğratmış, Osmanlı donanmasını yakmışlar, Yunanistan’a bağımsızlığını kazandırmışlardı. Ruslar Osmanlı topraklarını işgal etmiş, Fransız komutan Napolyon ise kısa süre önce Mısır’ı işgal etmişti. Fırsatlar açısından değerlendirirsek Osmanlı Devleti Ruslarla müttefik olup İngiltere ve Fransa’ya karşı denge siyaseti izlemiş, Mehmed Ali Paşa’nın toprak bütünlüğüne zarar vermesi durumunda bu devletlerin bölgedeki menfaatlerinin etkileneceğini göstermiş ve bir süre daha varlığını devam ettirmiştir.

5. Osmanlı yöneticilerinin yerinde olsaydınız Mısır Sorununun çözümüne yönelik nasıl bir politika izlerdiniz?

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimine ve araştırma yeteneğine bağlı olarak farklı cevaplar verilebilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!