Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 5

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 5

Aşağıda verilen harita ve bilgilerden hareketle soruları cevaplandırınız.

17. yüzyılda Osmanlı Devleti uzun süreli çok sayıda savaşa katılmıştır. Bunlar Osmanlı-tran Savaşları (15771639), Girit’in Fethi (1645-1669), Lehistan Seferleri (1620-1676) ve Osmanlı-Avusturya Savaşları (1593- 1699)dır. Avusturya ile 1683 yılında başlayan savaşa; Rusya, Lehistan ve Venedik’in de katılmasıyla Osmanlı Devleti art arda yaşanan yenilgiler yaşamış ve Batıda büyük ölçekte toprak kaybettiği ilk antlaşma olan 1699 Karlofça Antlaşmasını imzalamıştır. Ayrıca, 17. yüzyılda idari, askeri ve mali alanlarda bozulmalar yüzünden Yeniçeri Ayaklanmaları, Celâli İsyanları, bağlı beylik ve özel yönetimli eyalet isyanları yaşanmıştır.

Karizmatik padişah tipinin ortadan kalkmasıyla, yönetim gücünün merkezdeki belirli odakların eline geçmesi Osmanlı yönetim tarzı açısından yeni bir dönemi başlatmıştır. Osmanlı İmparatorluğu gibi, çok geniş sınırlara ve çok kültürlü bir toplumsal yapıya sahip bir siyasî teşekkülün bu dönüşüm süreci sancılı olmuştur. Bununla birlikte merkez ve taşradaki güç odaklarının mücadelesi Köprülüler Devrine kadar sürmüş ve II. Viyana Kuşatması sonrasında da yeniden birtakım problemlere yol açmıştır. Kısacası, bu geçiş döneminde büyük iktidar kavgaları yaşanmasının yanında taht verasetinde ekberiyet usûlü yerleşmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!