Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 51

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 51 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 51

Aşağıdaki bilgilerden hareketle soruları cevaplayınız.

1789’da Fransız İhtilali’nde insanlığın doğal, devrolunamaz ve kutsal olarak kabul edilen haklarından bazıları şunlardır:

I İnsanlar eşit ve özgür doğarlar ve haklar karşısında eşit kalırlar. Toplumsal farklılıklar ancak kamusal yarara bağlanabilir.
II Her siyasal topluluğun amacı insanın doğal ve vazgeçilmez haklarının korunmasıdır. Bu haklar özgürlük, mülkiyet, güvenlik ve baskıya karşı direnmedir.
III Her tür egemenlik ilkesi ulusa dayanır. Hiçbir topluluk, hiçbir birey doğrudan ulustan kaynaklanmayan bir yetkiyi kullanamaz.
IV Yasa, genel iradenin ifadesidir… Korurken ve cezalandırırken herkes için aynı olmalıdır.
V Hiç kimse yasada belirlenen durumlar dışında suçlanamaz, tutuklanamaz ve alıkonamaz.
VI Hiç kimse, dinsel inançları dâhil, inançları nedeniyle bu inançların açıklanması kamu düzenini bozmadığı sürece rahatsız edilemez.
VII Düşünce ve inançların başkalarına özgürce iletilmesi insanın en değerli haklarından biridir. Her yurttaş özgürce konuşabilir, yazabilir ve bunları yayımlayabilir. Bu özgürlüğün
kötüye kullanılmasından ancak yasada tanımlanan durumlarda sorumludur.
VIII Kamu gücünün ve yönetimin masrafları için herkesçe ödenecek bir vergi zorunludur. Bu vergi yurttaşların yeteneklerine göre eşit olarak alınmalıdır.
IX Toplum, yönetim örgütünün her memurundan hesap sorma hakkına sahiptir.
X Hakları güvence altına alınmamış, güçler ayrılığı belirlenmemiş toplumların anayasaları yok demektir.

1. Fransız İhtilaliyle insanlığın hangi temel hakları güvence altına alınmıştır?

  • Cevap: Eşitlik, özgürlük, mülkiyet, güvenlik, baskıya karşı direnme, yasalar önünde eşitlik, düşünce, din inanç basın özgürlüğü, haksız yere tutuklanmama, yönetenlerden hesap sorabilme, vergide adalete dayalı eşitlik.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 51 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!