Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 58 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58

1. Ulus-devletlerin kurulması, ulusal hareketler, yurttaş askerliği gibi 19. yüzyıl olayları Osmanlı Devletini nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Olumsuz etkilemiştir. Farklı etnik grupları ve dinleri barındıran Osmanlı Devletinin birliği tehlikeye girmiş, devlet içinde ulusal hareketler baş göstermiş, ulus-devletlerin karşısında askerî başarı kazanamamıştır.

2. Ulus-devletler ortak bir kimlik etrafında halkları toplayabilmek için hangi düzenlemeleri uygulamaya koymuş olabilirler?

  • Cevap: Ulus devlet modelinde en önemli unsur, millî bir ordu düzenlemesidir. Bunun için farklı statülere bölünmüş tebaalıktan eşit vatandaşlığa geçiş şarttır. Yani devleti oluşturan toplulukların aralarındaki eşitsizlikleri ortadan kaldırarak ortak bir anayasa önünde eşit hak ve görevlere sahip kendini yaşadığı devletle özdeşleştiren vatandaşlara dönüştürmek amaçlanır. Bunun için devlete bağlı bir okul sistemi yani zorunlu temel eğitim e ve meşruti yönetime geçiş gibi uygulamalara gidilmiştir.

3. Ordu-millet ve savaş olgusundaki değişimlerin temel sebepleri günümüzde hangi faktörlere bağlanmıştır?

  • Cevap: Küresel terörizm, deprem, sel gibi doğal afetler, kaçak göçmenler ve sınır güvenliği, uluslararası organize suç örgütleri, korsanlık, si- ber savaş, tehdit olarak tanımlanan aktörlerin finansal takibi gibi sebeplere bağlanmıştır.

4. Geleceğin savaşlarının genel özelliği ne olacaktır? Buna göre nasıl bir orduya ihtiyacımız vardır? Düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap: Savaşlar, devletlerin tekelinden çıktığı ve devlet dışı aktörlerin de müdahil olduğu, asker olanla sivil olanın birbirine karıştığı, başlangıcı ve bitiş zamanı kestirilemeyen zafer ve mağlubiyet kavramlarının muğlaklaştığı bir durum olarak görülmektedir. Önümüzdeki yıllarda “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye” ideali ile hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri olmalıdır. Verimliliği en az kaynak(personel, silah/teçhizat, para, zaman) ile azami çıktı alabilen, küresel güvenlik ortamındaki değişimleri takip edebilen ve geliştirebilen, yüksek askerî teknoloji geliştirmek için savunma sanayii ile iş birliği yapabilen bir ordu olmalı.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 58 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!