Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 6

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 6 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 6

1. Osmanlı Devletine komşu devletleri yazınız.

  • Cevap: İran, Avusturya, Lehistan, Rusya, Venedik.

2. Osmanlı Devletinin sahip olduğu coğrafi sınırlardan hareketle tarih boyunca hangi kültürlerle etkileşime girmiş olabileceğini yazınız?

  • Cevap: Selçuklu, Roma, Bizans, Abbasi.

3. Osmanlı Devletinin hakim olduğu Balkan coğrafyası içinde günümüzde hangi devletler vardır?

  • Cevap: Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Slovenya, Romanya, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti.

4. XVII. yüzyılda en belirleyici mücadele hangi devlete karşı yapılmıştır? Gerekçelerinizi yazınız.

  • Cevap: Avusturya’ya karşı yapılmıştır. 1683 yılında yapılan Viyana Kuşatması’nın başarısızlıkla sonuçlanması ile Batı’da büyük oranda toprak kaybı yaşanmıştır. Bu durumda devletin yeni bir sürece girmesine yol açmıştır. (Öğrencinin vereceği cevabı gerekçelendirmesi esastır.)

5. Osmanlı Devletinin coğrafi olarak genişlemesi ile devlet sisteminin işleyişi arasındaki ilişkiye yönelik düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Siyasi olarak en geniş sınırlara ulaşılmış fakat devletin işleyişinde bozulmalar yaşanmıştır. Geniş sınırlara ulaşılmış olması devlet sisteminin bütün yönlerinin olumlu özellikler gösterdiği anlamını taşımamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 6 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!