Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 61

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 61

Aşağıdaki soruları metni dikkate alarak cevaplayınız.

EĞİTİMDE MODERNLEŞME

Osmanlı Devletinde Lale Devrinden itibaren çeşitli Avrupa başkentlerine gönderilen elçiler vasıtasıyla buralardaki özellikle medeniyet ve maarifle ilgili hususlar tespit edilerek, uygulanması mümkün olanlar hayata geçirilmeye çalışılmıştır. I. Mahmud, III. Mustafa, I. Abdülhamid ve III. Selim dönemlerinde Batı ile ilişkiler geliştirilmiştir. Bu bağlamda Mühendishane-i Bahr-i Hümâyûn (Deniz Harp Okulu), Mühendishane-i Berrî-i Hümâyûn (Kara Harp Okulu), Askerî Tıbbiye ve Harbiye Mektebinin açılışları gerçekleşmiştir.

Tanzimat Fermanının ilanı akabinde “Osmanlılık” ideali gündeme gelmiş ve bir “Osmanlı insan tipi” yaratmak için eğitimden faydalanmak yoluna gidilmiştir. Askerî okullar, sivil okullar, meslek okulları, teknik okullar ve öğretmenlik okullarının büyük gelişme gösterdiği bu dönemde, yabancılar ve azınlıklar da Tanzimat ve Islahat fermanlarının kendilerine tanıdığı özgürlüklerden yararlanarak eğitimde önemli mesafeler almışlardır. Aynı zamanda eğitim ve öğretim, bir bilim olarak görülmeye başlanmış, okul ve sınıf ortamının düzenlenmesine, yeni ders araç ve gereçlerinin kullanılmasına ve yeni öğretim yöntemlerinin denenmesine çalışılmıştır.

II. Abdülhamid Dönemi eğitim tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. “Osmanlılık” idealine bağlı, dindar, itaatkâr ve devletine ve padişaha sadık insan tipi yetiştirilmeye çalışılan bu dönemde, anayasaya eğitimle ilgili maddeler konmuştur. Ülkede bulunan çeşitli kesimlerin din ve inançlarıyla ilgili eğitim usullerine karışılmaması hükme bağlanmıştır. Birçok meslek ve sanat okulu açılmış, özel eğitim gelişme göstermiş, genel eğitim ve okullar yaygınlaşmış, kızların ortaöğretim düzeyinde eğitiminde gelişme sağlanmış, eğitim sorunları ve akımları tartışılmış, kızlar için ilk kez bir lise ile bir yükseköğretim kurumu açılmış, ilk resmî anaokulları açılmış, medreselerin ıslahı fikirleri gündeme gelmiştir.
Ünal, U.(2014). Arşiv Belgelerine Göre Osmanlı Eğitiminde Modernleşme. İstanbul: Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi
Daire Başkanlığı Yayınları. (s. 3-4’ten düzenlenmiştir.)

1. ‘Osmanlılık” idealinin amacına dair neler söylenebilir?

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimine bağlı olarak “Osmanlı Devleti bünyesinde bulunan milletleri aynı çatı altında tutmak, Osmanlı Devletinin parçalanmasını önlemek…” vb. farklı cevaplar verilebilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!