Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 63

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 63

Metinden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Kanun-ı Esasi’nin ilanı, 1839 Tanzimat ve 1856 Islahat fermanları ile belli ölçüde benzerlik gösterir. Tanzimat Fermanı büyük ölçüde Mısır meselesinde, Islahat Fermanı ise Kırım Savaşı’ndan sonra toplanan Paris Konferansı’nda Batılı devletlerin desteğini sağlama amacına yönelikti. Bunun yanında Kanun-ı Esasi’nin ilanında iç sebepler de etkili olup Meşrutiyet, Tanzimat’la başlayan modernleşme sürecinin devamı niteliğindedir. II. Abdülhamid’in hükümdarlığı, Hristiyan tebaanın yoğun olarak yaşadığı Bosna-Her sek’te isyanın çıktığı, Bulgaristan’da karışıklıkların arttığı ve bu olayları kendi hâkimiyet alanlarını genişletmek için bahane olarak kullanmak isteyen Sırbistan ve Karadağ’ın Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettiği bir döneme rastlar. Sırbistan ve Karadağ’la yapılan savaş, beklenenin aksine Osmanlı Devleti lehinde seyredince Rusya’nın diplomatik müdahalesiyle iki aylık bir ateşkes antlaşması yapıldı. Bunun üzerine İngiltere’nin Balkanlardaki anlaşmazlıkları görüşmek üzere devletler arası bir konferansın toplanmasını istemesine yol açtı. Neticede Osmanlı Devleti, İstanbul’da Tersane Konferansı’nın toplanmasına razı oldu. Konferansa Rusya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya katıldı. Osmanlı Devleti, konferansta hem Batılı devletleri etkilemek hem de Balkanlarda yabancı müdahalesi olmadan kendisinin genel bir reform yapmaya kararlı olduğunu göstermek için Kanun-ı Esasi’yi 1876’da ilan etti.
Aydın, M. A. (2001). Kanun-ı Esasi. İstanbul: Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi (C.24).
(s.328-330dan düzenlenmiştir.)

1. İngiltere hangi amaçla devletler arası bir konferans toplamak istemiş olabilir?

  • Cevap: İngiltere’nin; kendi politikası bakımından Balkanlarda Rusya’nın güç kazanma ihtimalini tehlikeli görmesi, Osmanlı üzerinde siyasi ve ekonomik çıkar elde etmek istemesi, Balkanlarda etkisini devam ettirmek istemesi gibi sebeplerden konferans istemiştir.

2. Osmanlı Devleti’nin sorun yaşadığı coğrafya, Batılı devletlerin ilgisini neden çekmiş olabilir?

  • Cevap: Fransız İhtilali sonucu yayılan milliyetçilik düşüncesi, çok uluslu bir devlet olan Osmanlıyı etkilemiştir. Avrupalı devletler Balkanlardaki Osmanlı vatandaşı olan gayrimüslim tebaayı kışkırtmışlardır. Böylece Osmanlı Devleti’ni hem iç hem de dış politikada zayıflatarak kendi çıkarlarını gerçekleştirmek istemişlerdir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!