Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

Aşağıdaki soruları metinleri dikkate alarak cevaplayınız.

Osmanlı Devletinde Batıdan etkilenerek güç kazanma ve ilerleme isteği belirince, tasavvur edilen üç siyasi yol takip edildi. Bunlardan ilki, Osmanlı hükûmetine bağlı çeşitli milletleri temsil ederek ve birleştirerek bir Osmanlı milleti vücuda getirmektir. İkincisi, hilafet hakkının Osmanlı hükümdarlarında olmasından faydalanarak bütün İslam unsurlarını siyaseten birleştirmektir. Üçüncüsü ise ırk birliğine dayanan siyasi bir Türk milleti oluşturmaktır.

Osmanlı milleti meydana getirilmesindeki asıl amaç Müslüman ve Müslüman olmayan diğer unsurlara aynı siyasi hakların tanıması ve vazifelerin yüklemesidir. Böylece farklı unsurlar arasında eşitlik, düşünce ve din özgürlüğü sağlanarak ortak vatanla birleşmiş yeni bir Osmanlı milleti meydana gelecekti. Ancak bu siyasetin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine bu anlayışın yerini İslamiyet politikası aldı. Sultan II. Abdülhamid de bu siyaseti uygulamaya çalıştı. Bu siyaset gerek Osmanlı ülkelerinde gerekse Osmanlı toprakları dışında yaşayan tüm Müslümanları, “din ve millet birdir” kaidesine uyarak birleştirmeyi amaçlamıştır. Bu, bir yönüyle Osmanlı Devleti sakinleri arasında ayrışmaları ve farklılaşmaları davet edecekti.
Osmanlıcılık ve İslamcılık siyasetinin Osmanlı topraklarında uygulama alanı bulamamasından sonra Türkçülük akımı siyasi bir nitelik kazanmıştır. Bu akım hem Osmanlı topraklarında hem de Osmanlı toprakları dışında Asya kıtasının büyük bir kısmına ve Avrupa’nın doğusuna yayılmış bulunan Türkleri birleştirme düşüncesidir. Böylece Osmanlı Devleti diğer büyük milliyetler arasında varlığını muhafaza edebilecektir. Türklerin böyle büyük bir siyasi milliyet teşkil eylemelerinde en mühim rolü Osmanlı Devleti oynayacaktı.

Akçura, Y. (1976). Üç Tarz-ı Siyaset. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. (s.19-33,ten düzenlenmiştir.)

1. Osmanlı Devleti’nde söz konusu üç düşünce tarzının ortaya çıkmasında etkili olan sebepler neler olabilir?

  • Cevap: Fransız İhtilali sonucu ortaya çıkan düşünceler nedeniyle Osmanlı Devleti sorunlar yaşamıştır. Osmanlı Devleti’nde toprak kayıplarını önlemek ve iç düzeni sağlamak amacı bu düşünce tarzlarının çıkmasında etkili olmuştur. Ayrıca ortak bir kimlik oluşturma düşüncesi de etkili olmuştur.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!