Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 66

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 66

2. II. Mahmud’un: “Ben tebaamdaki din farkını ancak cami, havra ve kiliselerine girdikleri zaman görmek isterim…” sözü hangi tarz siyasete örnek olarak gösterilebilir?

  • Cevap: II. Mahmud, bu sözüyle Osmanlı halkı arasında din ayrımı yapılmayacağını ve dinsel özgürlüğün olduğunu ortaya koymuştur. Hükümdarın Osmanlı milleti yaratma siyasetine örnektir.

3. Osmanlıcılık ve İslamcılık fikirleri neden başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir?

  • Cevap: Fransız İhtilali sonucu yayılan düşünceler ve özellikle milliyetçilik düşüncesinin ortaya çıkardığı ulus devlet anlayışı, ırkî ve dinî olarak halkın birleşmek istememesi, Avrupalı devletlerin Osmanlı tebaasını kışkırtması ve Müslümanların sömürge altında olması etkili olmuştur.

4. II. Abdülhamid, İslamcılık akımına yönelik hangi faaliyetlerde bulunmuş olabilir?

  • Cevap: Asya İslam hükümdarlarıyla işbirliği kurulmaya çalışıldı. Müslüman ahalisi kalabalık olan Afrika içlerine ve Çin diyarına elçiler gönderildi. Genel siyasetinde İslam dini mühim bir mevki tuttu. Bu siyasetin en sağlam icra vasıtası olmak üzere Hamidi- ye-Hicaz Demiryolunun inşasına başlanıldı.

5. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında hangi düşünce akımı etkili olmuştur? Neden?

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en önemli fikir akımı Türkçülük olmuştur. Balkan Savaşlarıyla Osmanlıcılık ve I. Dünya Savaşıyla İslamcılık düşüncesi başarısız olunca istiklal mücadelesi millî duygular ile kazanılmıştır. Parçalanan çok uluslu bir devletten Türk ulus-devletine geçiş sürecinde Türkçülük akımı etkili olmuştur.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!