Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 67

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 67

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

30 Mayıs 1876 Sultan Abdülaziz Vakası bir ihtilal değildir. Alelade bir hükûmet darbesidir. 63 kişilik bir cuntanın eseridir. Bu 63 kişi, 300 harbiyeli ile iki tabur Türkçe anlamayan askeri padişahın emriyle padişaha yardım edecekleri gerekçesiyle kandırmışlar ve bu iş için bir batarya ile birkaç gemi kullanmışlardır. Darbede vatan ve millet namına hareket edildiği iddia edilmiş hatta bu darbe, meşrutiyet ideolojisine dayandırılmıştır. Bu ortamı ve ideolojiyi hazırlayanlarsa Yeni Osmanlılardır.

Yeni Osmanlılar, İstanbulda darbeden on bir yıl önce 1865’te gizli bir dernek olarak kuruldu. 1867de Sadrazam Ali Paşa, muhalefet yaptıkları için Yeni Osmanlıları dağıttı. En kuvvetli üyeler Avrupa’ya sığınıp orada muhalefetlerine devam ettiler. Cunta, darbe için İngiltere’nin gizli fakat kesin yardımını gördü. İngiltere’nin eli olduğunu bildiği için Rusya, darbeyi fena karşıladı. Avus- turya-Macaristan, darbeden endişelendi. Almanya iyi karşılamadı. Fransa’da fikirler dağıldı.

Darbe, 93 Harbi felaketinin sebebi ve başlangıcı oldu. 93 felaketi bütün Türk hatta bütün İslam tarihinin en büyük felaketlerinden biridir. Osmanlı Devleti’nin cihan dengesindeki ehemmiyeti sarsıldı. Devlet yoksullaştı ve devletin kalkınması tökezlendi. Darbe, demokratik gelişmeyi uzun yıllar geciktirdi. Sultan Abdülaziz, devletin ordu ve donanmasını kudretlendirdi. Demir yolları, telgraf hatları, tersaneler ve fabrikalarla ülkeyi donattı. Eğitime ağırlık verdi. Sultan Abdülaziz böylece devleti güçlendirerek dengeyi Osmanlı Devleti lehine bozabileceği duygusunu verdiği için tepetaklak edildiği şüphesizdir.

Öztuna, Y. (1990). Bir Darbenin Anatomisi. İstanbul: Ötüken Yayınları. (s.506-513’ten düzenlenmiştir.)

1. İhtilal ve darbe arasındaki farklar neler olabilir?

  • Cevap: Öğrencinin bilgi birikimine bağlı olarak “Darbe, iktidarı görevden uzaklaştırmayı hedef alırken ihtilal kurulu düzeni değiştirmeyi hedef alır. Darbede bir grup etkin rol alırken ihtilalde geniş halk kitleleri etkindir…” vb. farklı cevaplar verilebilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!