Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 74

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 74 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 74

1. Endüstriyel üretime geçiş ulaşımda ne gibi değişimlere yol açmıştır?

  • Cevap: Endüstriyel üretime geçişle birlikte buhar gücüyle çalışan lokomotiflerin ve gemilerin yapılması ulaşımda büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bunun yanı sıra yeni yol ve kanalların açılması da ulaşımı olumlu yönde etkilemiştir. Ulaşımın kolaylaşması, uzak ülkelerden bol ve ucuz ham madde getirilmesini sağladı. Aynı zamanda üretilen malların kolayca pazarlara taşınmasını da sağlamıştır. Bu durum iç ve dış ticaretin gelişmesine olumlu katkı sağlamıştır.

2. Sanayi Devrimi’yle birlikte benimsenen yeni üretim tarzı sermaye, emek ve pazar gibi unsurları nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Endüstri Devrimi ile birlikte insan ve hayvan gücüne dayalı üretim tarzından makine gücüne dayalı üretim tarzına geçilmiştir. Devrimle birlikte el emeği üretimden seri üretime geçilmiştir. Emeğin önemi azalırken sermayenin önemi artmıştır. Ev tipi atölyelerden fabrilaşmaya geçilmesi sermayenin önemini arttırmıştır. Seri üretimle talep fazlası ortaya çıkmıştır. Talep fazlasını satmak için pazara olan ihtiyaç artmıştır.

3. Metinde geçen “.. .dünya tarihinde ilk kez nüfus artışı ve hayat standartlarındaki artış birlikte gerçekleşmiştir.” ifadesini kendi düşünceleriniz doğrultusunda değerlendiriniz.

  • Cevap: Geleneksel üretim tarzından endüstriyel üretim tarzına geçiş, hayat standartlarını yükseltmiştir. Sanayileşmiş ülkelerde nüfusun artmasının yanında hayat standartları da yükselmiştir. Bu ülkelerde halkın refah seviyesi yükselmiştir. Halkın talepleri büyük oranda karşılanmıştır. Nüfusu artan şehirlerde halkın altyapı, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçları karşılanmıştır.

4. Endüstriyel üretim tarzına geçiş işçi sınıfını nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Sanayi İnkılabının sonucunda iş gücüne duyulan ihtiyaç artmıştır. Sanayi İnkılabının en önemli sonuçlarından biri işçi sınıfının ön plana çıkmasıdır. Sanayileşmeyle birlikte işçi sınıfı bazı haklar elde etmiştir. Sendikalaşma ve grev gibi haklar elde eden işçi sınıfı aynı zamanda çalışma koşullarında da bazı haklar elde et- mişlerdir.üretim tarzından makine gücüne dayalı üretim tarzına geçilmiştir. Devrimle birlikte el emeği üretimden seri üretime geçilmiştir. Emeğin önemi azalırken sermayenin önemi artmıştır. Ev tipi atölyelerden fabrilaşmaya geçilmesi sermayenin önemini arttırmıştır. Seri üretimle talep fazlası ortaya çıkmıştır. Talep fazlasını satmak için pazara olan ihtiyaç artmıştır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 74 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!