Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 75

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 75

Aşağıda verilen harita ve metne göre soruları cevaplayınız.

OSMANLI DEVLETİ’NDE SANAYİLEŞME ÇABALARI

Osmanlı Devletinde sanayinin güçlendirilmesine yönelik tedbirler doğrultusunda;
• Küçük ölçekli esnafların üretim tarzı ile Sanayi Devrimi’nin yakalanamayacağını ve daha fazla ekonomik gelişmenin sağlanamayacağını anlayan yöneticiler öncülüğünde şirketleşme hareketlerine hız verildi.
• Sergi-i Umumi-i Osmanî açılarak Osmanlı Devleti’nin tarım ve sanayi ürünlerinin tanıtımı amacıyla ulusal ve uluslararası sergiler düzenlendi.
• İthalatta; %5 ihracatta %12 olarak uygulanan gümrük vergisinin Osmanlı tüccar ve esnafını olumsuz etkilemesi nedeniyle ithalattaki vergi oranının artırılması, sergiler açarak sanayinin teşvik edilmesi, esnaf şirketlerinin oluşturulması ve sanayi okullarının açılması gibi konularda tavsiye kararları almak amacıyla Tanzimat Dönemi’nde Islah-ı Sanayi Komisyonu’nu kuruldu.
• Sanayi İnkılabı ile birlikte ham madde ve imal edilmiş ürünlerin ucuz yoldan sevkiyatı için demir yolları inşa edildi.
• Sanayi kuruluşlarına nitelikli işçi yetiştirmek üzere 1864’ten itibaren İstanbul ve diğer bölgelerde erkekler ve kızlar için ayrı ayrı pek çok sanayi mektebi açıldı.
• Batı sermayesi karşısında rekabet gücünü arttırmak amacıyla esnaf şirketleri kuruldu.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!