Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 79

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 79

Aşağıdaki metinden hareketle verilen soruları cevaplayınız.

MİLLÎ İKTİSAT POLİTİKALARI

Millî iktisat politikası, II. Meşrutiyetle başlayan ve Cumhuriyet Dönemindeki ekonomik atılımların da temelini oluşturan iktisadi hamlelerin bütünüdür. Bu dönemde gayrimüslimlere duyulan güvensizlik, toplumu korumacılığa ve Türklerin ticarete atılmasını sağlayacak bir politika olan millî iktisada yönlendirmiştir. Millî iktisat politikalarının sebebi dış borçlanma ve yabancı sermayeye duyulan tepkidir. Ancak Osmanlı ekonomisinin tarım temelli olması, Sanayi Devrimi’nin gerçekleştirilememesi nedeniyle üretim altyapısının zayıf olması ve yabancılara tanınan ayrıcalıklar millî iktisat politikalarının uygulamasına imkân vermiyordu. 1908den başlayarak farklı tarihlerde gerçekleştiren yabancı malları boykot ve yerli malına yönelme kampanyaları ve millî bankacılığa yönelik faaliyetler ise millî iktisadı kolaylaştıran gelişmelerdir. Birinci Dünya Savaşı, İttihat ve Terakki Cemiyeti iktisadi bağımlılıklardan kurtulma, millî bir burjuvazi ve sanayi yaratma gibi amaçları içeren, millî iktisat politikalarını hayata geçirme fırsatını vermiştir. Kapitülasyonlar kaldırılarak Düyûn-u Umûmiyenin de faaliyetleri askıya alınmıştır. Ülkede bulunan yabancı sermayeli şirketler denetim altına alınmıştır. Yeni gümrük tarifeleri uygulamaya konulduğu gibi ticari işlemlerde Türkçe’nin kullanılması zorunlu hâle getirilmiştir. 1915 yılında yerel tüccarları, esnafları ve küçük işletmecileri desteklemek üzere esnaf cemiyetleri kurulmuştur. İzlenen politikalar ve yapılan yasal düzenlemeler akabinde iç ve dış ticaret önemli ölçüde Türk-Müslüman unsurun hâkimiyeti altına girmeye başlamıştır. İzlenen millî iktisat politikalarıyla gayrimüslimlerin etkinliği büyük ölçüde kırılmıştır. Tüm bu millî iktisat politikaları Cumhuriyet tarihimizin iktisadi hayatına temel teşkil etmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!