Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 80

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 80 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 80

1. Millî iktisat politikalarının sosyal hayata etkileri nelerdir?

  • Cevap: Milli iktisat politikalarıyla millî duygulara bağlılık ve vatan sevgisi artmıştır. Ekonomide millîleşme beraberinde millî birlik ve beraberlik bağlarını da güçlendirmiştir. Ekonomik bağımsızlığı sağlamaya yönelik bu politikalar halkın yöneticilere güvenini artırmıştır. Millî ekonomi politikalarıyla halkın millî duygularının güçlenmesi sağlanmıştır.

2. Millî iktisat politikaları doğrultusunda ticari işlemlerde Türkçenin kullanılmasının zorunlu hâle getirilmesini nasıl değerlendirirsiniz?

  • Cevap: Millî dilimiz olan Türkçenin ticari işlemlerde zorunlu hâle getirilmesi millî duyguları güçlendirdiği gibi Türkçenin uluslararası anlamda önemini ve kullanımını artırmıştır. Türkçeyle uluslararası ticaret yapılabileceğini göstermiştir. Yabancı dilleri sınırladığı gibi dilimize olan yabancılaşmayı da önlemiştir.

3. Boykotların millî iktisadi politikalara etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Boykotlarla yabancı ürünlere karşı çıkılarak halk, yerli ürünlere yönlendirilmiştir. Boykotlarla millî duygular yükselmiş, yerli malı kullanımı özendirilmiştir. 1908 yılından itibaren yapılan boykotlar millî iktisada yönelik politikaları desteklemiştir. Yabancı sermayenin yurt içindeki etkisini kırmaya yönelik adımları destekleyen eylemler olarak tarihe geçmiştir.

4. Kapitülasyonların kaldırılması ve Düyûn-u Umûmiye’nin faaliyetlerinin askıya alınması millî bağımsızlık açısından neden önemlidir?

  • Cevap: Kara sularımızdaki işletme hakkının yabancılardan alınması ve Osmanlı ekonomisi üzerinde etkili olan Düyûn-u Umûmiye İdaresinin faaliyetlerinin askıya alınması ekonomik bağımsızlık açısından son derece önemlidir. Bu idarenin devre dışı bırakılması bağımsız millî ekonomiye yönelik atılan en önemli adım olarak kabul edilebilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 80 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!