Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

Aşağıdaki metin ve görselleri inceledikten sonra soruları cevaplayınız.

KAFKASLARDAN OSMANLI’YA HÜZÜNLÜ YOLCULUK

1829 yılından beri Kafkasya’da Rus istilasına karşı sürdürülen Türk ve Çerkez kabilelerinin hürriyet mücadelesi, 5 Aralık 1859da Şeyh Şamil’in esir düşmesiyle giderek zayıfladı. Bu tarihten sonra Çerkez milli mukavemeti, dağınık bir hâlde devam etti. (….)
Çerkezler, 1861de Kafkasya’yı ziyaret eden II. Alexandr’a bir heyet göndererek Çerkez topraklarının zaptından vazgeçilmesini istediler. Ancak II. Alexandrdan: “Ya gösterilecek yerlere veya Türkiye’ye göç ediniz” cevabını aldılar.

Petersburgda Çerkezlerin muhaceretini kontrol etmek için kurulan komisyon 1862de “askerî ve siyasî bir tedbir olmak üzere, Çerkezlerin tehcirine” karar verdi. Bunun sonucunda yaklaşık 100.000 Çerkez, dağlardan ovalık kısma göç ettirilerek çoğunluğu Rusların içinde dağınık olarak iskân ettirilirken 1.500.000 Çerkez de Osmanlı Devleti topraklarına sevk edilmek üzere, yurtlarından zorla çıkarıldı.
Böylece Çerkezler (..) yalnızca yanlarında taşıyabilecekleri eşyaları ile hayvanlarını alıp mecburi bir göç yolculuğuna çıktı.
Jülide Akyüz Orat, Mustafa Tanrıverdi “Kafkaslardan Kars’a Hüzünlü Yolculuk”, 1864 Kafkas Tehciri Kafkasya’da Rus Kolonizasyonu,
Savaş ve Sürgün. İstanbul 2013, s.221-222 (Düzenlenmiştir.)

BALKANLARDAN OSMANLI’YA HÜZÜNLÜ YOLCULUK

1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı (93 Harbi) sırasında Rus kuvvetleri ve diğer kuvvetler tarafından mezalime uğrayan Türklerin birçoğu Osmanlı topraklarına doğru büyük kitleler hâlinde göçe başladı.

Yanlarına alabildikleri eşya ve yiyeceklerle birlikte kağnı arabaları ile yayan bir şekilde güneye doğru kaçan göçmenlerin amacı, tren istasyonlarına ve limanlara gelebilmekti.
Tıklım tıklım dolu olan trenlerle Edirne ve İstanbul’a doğru hareket eden muhacirler, çok uzun süren bu yolculukta kötü hava koşulları sebebiyle yolda öldü. Demir yolunu kullanan yoksul göçmenlerin ücretleri devlet tarafından karşılandı.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!