Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 86

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 86

ne de hayatta olanların üzerlerine sarıp sarmalayacağı giyecekler bulunabilmekteydi. On bin nüfusluk bir şehrin imkânları yüz bini aşkın muhacire hayatta kalma imkânı sağlayacak düzeyde değildi.

Abdullah Saydam, “Soykırımdan Kaçış: Cebel-İ Elsineden Memâlik-İ Mahrûsaya”, Kafkas Tehciri Kafkasya’da Rus Kolonizasyonu, Savaş ve Sürgün. İstanbul 2013, s.73-90 (Düzenlenmiştir.)

1. Osmanlı Devletine göç eden nüfusun demografik özellikleri hakkında neler söylenebilirsiniz?

  • Cevap: Türk ya da Müslüman nüfustan oluşmaktadır.

2. 19. Yüzyılda Osmanlı Devletinin demografik yapısında ne gibi değişiklikler olmuştur? Bu değişikliğin sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Genel nüfus içinde Müslüman nüfus artarken kaybedilen topraklar da dikkate alındığında gayrimüslim nüfus oranı azalmıştır.

3. Rusya’nın Kafkaslarda uyguladığı politikanın amaçları nelerdir?

  • Cevap: Rusya, Kafkaslardaki Türk ya da farklı etnik yapıya sahip olmakla birlikte Osmanlı halifesine bağlı Müslümanları bölgeden sürerek homojen bir nüfus oluşturarak bölgeye tamamen hakim olmak ve bölgeyi daha kolay yönetmeyi istemiştir.

4. Rusya’nın uygun olmayan koşullarda göçlerin oluşmasına neden olmasının sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Rusya, plansız ve hazırlıksız bir şekilde gerçekleşen bu göçler sırasında ortaya çıkan siyasi, sosyal ve ekonomik vb. zorluklarla Osmanlı Devletini zor duruma düşürmeyi amaçlamıştır.

5. Dönemin şartları dikkate alındığında Rusya’dan göç eden muhacirlerin yaşadığı sıkıntılar nelerdir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti, 1864de Kafkaslardan gerçekleşen zorunlu göçlere hazırlıksız yakalanmıştır. Göçün kış şartlarında gerçekleşmesi, çok sayıda insanın göç ettirilmesi, sürgün şeklinde gerçekleşen göç sırasında mallarını bırakmak zorunda kalan birçok muhacirin temel ihtiyaçlarını karşılayamaması hastalıklara ve can kayıplarına neden olmuştur. Gelen Muhacirlerin ulaşım ve mevsim şartları sebebiyle ülkenin başka yerlerine sevk edilememesi onların iaşe, barınma, tedavi vb. ihtiyaçlarının karşılanmasını zorlaştırmıştır.

6. Ön bilgilerinizi de kullanarak göçlerin Osmanlı Devleti’ne idari, ekonomik ve sosyal alanda etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Göçmenler Osmanlı Devletine önemli yükümlülükler getirmiştir. Onların iskânının ve istihdamının finanse edilmesi öncelikle devletin ekonomik yükünü artırmıştır. Göçmenlerin iskân edildiği yerlerde ise göçmenlerin ve yerli halkın karşılıklı olarak sosyal-kültürel adaptasyon sorunu asayiş sorunlarına dolayısıyla idari problemlere neden olmuştur.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!