Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 87

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 87

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.

YÖRÜKLERDE KÜLTÜREL DEĞİŞİM

Geleneksel yaşamda eş seçimi hemen hemen tüm bireyler açısından görücü usulüyle ve genellikle aynı aşiret/oba içinden yapılırdı. Ancak son dönemlerde televizyon, internet, sosyal medya gibi iletişim ve erişim kaynakları modernleşme ve değişim sürecinde etkili olmaktadır. Günümüzde anlaşarak evlenme şeklinin köylerde dahi artış eğilimine girdiği görülmektedir. Köyde ve yarı konargöçer yaşayanlar arasında ortalama evlilik şekli görücü usulüyken şehirde yaşayanlar arasında ortalama evlilik şekli anlaşarak evlenme olmuştur. Kırsal yaşam sürenler arasında en yaygın evlenme şekli, görücü usulüyle evlenmedir. %58,9 oranında görücü usulüyle evlenme, %37,8 ise anlaşarak evlenme şeklindedir. Şehirde yaşayan yerleşik hayata geçmiş Türkmen Yörüklerde en fazla evlenme şekli anlaşarak evlenme %52,2 olarak görülmektedir. Görücü usulüyle evlenme oranı %31,1 olup akraba/dost tavsiyesi ile anlaşarak evlenme oranı %10, anne-baba isteği/rızasıyla evlenme %4,4 oranındadır. Araştırma verilerine göre modernleşmenin etkisinin şehre göre daha az hissedildiği kırsal yerlerde aile içi evlilikler daha yaygındır. Çünkü endogami (aile içi) evliliklerle Yörük aşiret ve obaları sahip oldukları kültürel değerlerini ve kimliklerini kuşaktan kuşağa kolayca aktarabilmişlerdir. Köyde ve konargöçer yaşayan Türkmen Yörükler arasında endogami tarzı evliliğin yaygın %68,9 oranıyla yaygın olduğu görülmektedir Şehirde yaşayan Yörüklerin ise kırsal yaşam sürenlerin tersine eşiyle akraba olmayanların sayısı yarıdan fazladır (%65,6). Eşiyle akraba olanların oranı ise %34,4dür. Yörüklerin ataları zamanında yaygın olan endogami tarzı evliliğin bugün de sürdürüldüğünü göstermektedir. Fakat yapılan gözlemlerden elde edilen bulgulara göre yeni nesilde yani torunlarda eğitim seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gerek iş ve meslek hayatındaki farklılaşmalar gerekse kitle iletişim ve ulaşım aygıtlarının kullanımının yaygınlaşması nedeniyle egzogami (aile dışı) türü evlilikler de yaygınlaşmaya başlamıştır.

1. Yörük Türkmenlerinin, modernleşme, değişim ve evlilik sürecine etki eden unsurlar neler olabilir?

  • Cevap: Şehir yaşamının getirmiş olduğu imkanlar, eğitim seviyesinde artış, televizyon, sosyal medya, internet kullanımı, sosyal ilişkiler Yörük Türkmenlerin modernleşme, değişim ve evlilik sürecine etki eden ana unsurlardır.

2. Kırsalda yaşayan Yörüklerin endogami evliliği yapmalarının nedenleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Çünkü endogami (aile içi) evliliklerle Yörük aşiret ve obaları sahip oldukları kültürel değerleri ve kimlikleri kuşaktan kuşağa kolayca aktarabilme imkanı bulmuşlardır.

3. Şehir yaşamının kültürel ve evlilik değişimine etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Şehir hayatı, yerleşik yaşama geçen Yörüklere sosyalleşme, eğitim, iş açısından ve kültürel açıdan geniş imkanlar sunarak kültürel ve evlenme şekillerinde değişimi ve dönüşümü hızlandırmıştır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!