Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Müfettişler Cevapları

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Müfettişler Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Müfettişler Cevapları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Dersdestek Yayınları 5. Ünite Tiyatro Sayfa 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209 Müfettişler Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 201 Cevabı

1) Tiyatro oyunlarında kullanılan dekor, kostüm, ışık, efekt, müzik gibi unsurlardan hangisi sizi daha çok etkiler? Televizyonda ya da tiyatroda izlediğiniz oyunlardan örnekler vererek belirtiniz.

 • Cevap

2) Hayatınızda bir değişiklik yapmak isteseydiniz neler yapardınız?

 • Cevap

3) Uyumsuz (absürt) tiyatronun temel özelliklerini araştırarak defterinize yazınız (1. etkinliğe yöneliktir.).

 • Cevap

4) Tiyatro terimlerinden dekor, kostüm, ışık, efekt terimlerinin anlamlarını ve modern tiyatrodaki uygulamalarını araştırınız. Araştırma sonuçlarını defterinize yazınız (2. etkinliğe yöneliktir.).

 • Cevap

5) Türk edebiyatında 1970-1980 arasında tiyatro türünde yazılmış önemli eserleri araştırınız (3. etkinliğe yöneliktir.).

 • Cevap

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı

1) “Ama müşteriyi de tellâlı da tartmak, incelemek onlar hakkında bir anlayışa varmak kolay mıdır sanıyorsunuz?” cümlesinde altı çizili kelimelerin anlamını metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu kaynaklardan yararlanarak kontrol ediniz.

 • Cevap

2) “Müfettişler” adlı metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

 • Cevap

3) Metindeki temel çatışmayı/karşılaşmayı ve bu çatışma etrafında metinde yer alan veya metnin ima ettiği diğer çatışmaları/karşılaşmaları/karşıtlıkları belirleyiniz.

 • Cevap

4) Okuduğunuz metnin olay örgüsünü aşağıdaki şemada boş bırakılan yerlere yazınız.

 • Cevap

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 207 Cevabı

5) Metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirleyerek temsil ettikleri toplumsal sımflan/rolleri (otorite/vatandaş, sorgulayan/sorgulanan…) sözlü olarak ifade ediniz.

 • Cevap

6) Okuduğunuz metindeki zaman ve mekânın özelliklerini belirleyiniz. Zaman ve mekânın olayın oluşmasındaki rolünü açıklayınız.

 • Cevap

7) Oyunda Adam sürekli bir şeylerden kaçmak ve saklanmak gereksinimi duymaktadır. Sizce Adam’ın bu davranışının sebebi nedir? Metne göre açıklayınız.

 • Cevap

8) Okuduğunuz metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

 • Cevap

9) Adam ve Kadın oturdukları evi niçin satmak istemektedirler? Evin, Adam ve Kadın için anlamı nedir? Metne göre açıklayınız.

 • Cevap

10) “Müfettişler” adlı metni dil ve anlatım bakımından inceleyiniz. Elde ettiğiniz sonuçlara göre yazarın belirgin üslup özelliklerini sözlü olarak ifade ediniz.

 • Cevap

Uyumsuz (absürt) tiyatro türünde bir oyun yazmak isteyen bir yazar, oyununu hangi ilkelere göre yazmalıdır? Uyumsuz tiyatronun temel özellikleriyle ilgili yaptığınız araştırma sonuçlarından ve okuduğunuz metinden yararlanarak bu ilkeleri sıralayınız.

 • Cevap

a) Okuduğunuz metnin başında olay örgüsü ve dekorla ilgili verilen bilgilerin; oyunun şahıs kadrosu, teması, dil ve anlatımıyla ilgisini sözlü olarak açıklayınız.

 • Cevap

b) “Müfettişler” adlı oyunu siz sahneleseydiniz oyun için uygulayacağınız dekor, kostüm, efekt, ışık vb. nasıl olurdu? Bu açıklamadan hareketle sözlü olarak ifade ediniz.

 • Cevap

Türk edebiyatında 1970-1980 arasında tiyatro türünde yazılmış önemli eserleri temalarına göre aşağıdaki tabloya yazınız.

 • Cevap

a) “Müfettişler” adlı metinde geçen millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi ögeleri belirleyiniz. Elde ettiğiniz sonuçları sözlü olarak belirtiniz.

 • Cevap

b) Adam’la Kadın eve gelenlere karşı dürüst davrandılar mı? Onların yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız?

 • Cevap

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 208 Cevabı

Müfettişler” ve “Godot’yu Beklerken” adlı oyunları içerik, yapı, dil ve anlatım yönünden karşılaştırınız. Benzer yönlerini belirleyerek uyumsuz tiyatro anlayışının bu metinlere yansımalarını değerlendiriniz.

 • Cevap

Melih Cevdet Anday’ın oyun yazarlığını “Müfettişler” oyunundan hareketle değerlendiriniz.

 • Cevap

12. Sınıf Dersdestek Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 209 Cevabı

1) “Müfettişler” adlı metni yazım ve noktalama bakımından inceleyiniz. Elde ettiğiniz sonuçları arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap

2) Adam, ortada, ev kılığı ile dikilmiş durmaktadır. Dikkatle çevresini dinlediği, yüzünden okunur. Ürkek bakışlarla sağa, sola, arkaya bakar. Sonra ayaklarının ucuna basarak pencereye yaklaşır, orada gözlerini kapayıp bir süre durur, sonra geriye bakar ve kesin karara varmış insanların cesareti ile perdenin yanına gider, kendini geride tutarak dışarı bakar, gözlerini kapar, yeniden bakar. Bu sefer kurnaz kurnaz gülümser. Birden başını geriye çevirir, bir ayak sesi duymuştur, dikkatle dinler ve odanın ortasında koşmağa başlar, saklanacak bir yer aramaktadır.
Bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) İşitsel ögelerden yararlanılmıştır.
B) Kişisel yorumlara yer verilmiştir.
C) Görsel ögelere yer verilmiştir.
D) Gözlemlere yer verilmiştir.
E) Dokunma duyusundan yararlanılmıştır.

3) MÜŞTERİ — Anlayamıyorum beyefendi, eviniz madem kutsaldır, niçin satışa çıkarıyorsunuz? Neden bunca anı, bunca güzellik, evin taşı, tahtası, demiri ile birlikte satışa çıkarılıyor? (Kadın’a) Ben kuşkucu değilim, fakat müşterileri de, tellâlları da elekten geçiren bir ev sahibine şunu sormadan edemem: Bize bu evin yaşantısını da satmakta ne gibi bir çıkarınız var? Belki de ben kupkuru bir ev almak istiyorum? Nişanlarınızı, düğünlerinizi, sırtı gümüş gibi parlayan anahtarlarınızı, yeni yürümeğe başlayan bebeklerinizi alın, yeni evinize götürün efendim.
Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi müşterinin almak istediği evin belirleyici özelliklerinden biri değildir?
A) Piyasa değerinin yüksek olması
B) Anılarla dolu olması
C) Sahipleri için kıymetli olması
D) Geçmişe dair iz taşıması
E) Nişan, düğün yapılmaya uygun olması

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir