Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
12. Sınıf Fizik Meb Yayınları

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 101

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 101

24. Düşey düzlemde basit harmonik hareket yapan cismin bağlı olduğu yayın boyu kesilerek kısaltıldıktan sonra aynı genlikle basit harmonik hareket yaptırılıyor.
Buna göre
I. Periyot
II. Yay sabiti
III. Frekans
niceliklerinden hangileri artar?
A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız III D) I ve II E) II ve III

  • Cevap: E

25. Yay sabitleri k cinsinden şekildeki gibi verilen X ve Y sarkaçlarının salınım periyotları sırasıyla TX ve Ty dir. Buna göre yay sarkaçlarının periyotları TX T oranı kaçtır?
A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5

  • Cevap: A

26. Sürtünmelerin önemsiz olduğu eşit bölme- lendirilmiş yatay düzlemde K-N noktaları arasında basit harmonik hareket yapan cismin K noktasından M noktasına ilk kez gelme süresi 4 s’dir. Noktalar arası uzaklıklar eşit ve 2 m olduğuna göre cismin O noktasından geçerken hızı kaç m?- dir? (n = 3 alınız.)
A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5

  • Cevap: B

27. Özdeş yaylarla oluşturulmuş eşit kütleli K, L ve M cisimlerine basit harmonik hareket yaptırılıyor. Cisimlerin periyotları sırasıyla TK, TL ve TM ‘dir. Buna göre TK, TL ve TM arasındaki büyüklük ilişkisi hangi seçenekte doğru verilmiştir?
A) Tk = Tl = Tm
B) Tk > Tl > Tm
C) Tk > Tl = Tm
D) Tm > Tl > T
E) Tl > Tm > Tk

  • Cevap: C

28. Sürtünmesiz bir ortamda basit harmonik hareket yapan X ve Y cisimlerinin bağlandığı iplerin uzunlukları sırasıyla , ve 4, dir. X ve Y cisimlerinin periyotları TX ve TY TX olduğuna göre oranı kaçtır?

  • Cevap: A

29. Basit harmonik hareket yapan bir ipli sarkacın periyodu T dir. Sarkaç bulunduğu ortamın çekim ivmesinin 4 katı olan başka bir yere götürülürse sarkacın periyodu kaç T olur?

  • Cevap: A

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close