Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 115

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 115

Aşağıdaki metni okuyunuz ve ilgili soruları cevaplandırınız.

Marketlerde birçok içeceğin üzerinde portakal aromalı, çilek aromalı, şeftali aromalı, … gibi ibareler yer alır. Peki bu içeceklerde gerçekten portakal, çilek veya şeftali meyveleri var mıdır? Etiketi okunduğunda ise içindekiler bölümünde birçok kimyasal madde olduğu görülür. Bu kimyasal maddelerden biri de doğala özdeş aromalardır. Meyvelere kokusunu veren organik bileşiklerin bazıları ester bileşikleridir. Esterler, karboksilik asitlerin alkoller ile tepkimesinden oluştuğu için bu tepkimelere esterleşme tepkimesi denir.

Oluşan esterler IUPAC sistematik adlandırma kuralları ile adlandırılır. Ayrıca yaygın kullanılan adları da vardır. IUPAC kurallarına göre yapılan adlandırmada önce alkolden gelen alkil grubunun adı yazılır. Sonra karboksilik asidin IUPAC ya da yaygın adındaki “-ik asit” ifadesi yerine “-at” eki getirilir. Aşağıdaki tabloda bazı meyveler ve bu meyvelere özgü kokunun kaynağı olan esterlerin adı verilmiştir.

1. Tabloya göre meyve aromalı dondurma yapmak için aynı karboksilik asidin kullanıldığı esterlerden en fazla kaç çeşit dondurma üretebilirsiniz? Ürettiğiniz dondurmalar hangi meyve aromalarını içerir?

  • Cevap: Tabloda verilen meyve aromalarından en fazla çeşidi oluşturmak için asetik asit kullanıldığında üç farklı meyve aroması elde edilebilir. Portakal, armut ve muz aromalı dondurmalar yapılabilir.

2. Tablodaki meyvelere özgü kokunun kaynağı olan esterlerin çizgi-bağ formüllerini yazınız. Bu esterleri oluşturmak için esterleşme tepkimesinde hangi karboksilik asit ve alkol kullanılmıştır? Bulduğunuz sonuçları arkadaşlarınızın sonuçlarıyla karşılaştırınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!