Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 31

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 31

Galvanik piller kimyasal enerjiden elektrik enerjisi üretebilen sistemlerdir. Bu sistemlerde elektrik enerjisi üreten tepkimeler redoks tepkimeleridir. İletken tel ile anot ve katot elektrotun bulunduğu iki yarı odacığın tuz köprüsü ile birbirine bağlandığı sistemlerdir. Galvanik pil potansiyeline; elektrot ve elektrolitin cinsi, iyonların derişimi ve sıcaklık etki eder. Bu bilgilere göre aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Zn – Cd galvanik pilini araştırıp şemasını çiziniz. Anotta ve katotta gerçekleşen tepkimeleri yazıp EPj değerini hesaplayarak galvanik pilin çalışmasının istemli olmasının nedenini belirtiniz.

  • Cevap:

2. Aşağıda standart indirgenme potansiyelleri verilen elementlerden oluşan Fe-Ni ve Fe-Ag galvanik pillerinin potansiyellerini hesaplayarak karşılaştırınız?

  • Cevap:

Pillerin kullanımı ile ilgili olarak çevrim ömrü kavramı kullanılır. Bir şarj (doldurma) ve bunu takiben yapılacak bir deşarj (boşaltma) işleminin karşılığına bir çevrim denir. Şarj edilen pillerin enerjisi her çevrimde azalır. Piller şarj edilebilir olsun ya da ömrü sınırlı olsun kimyasal maddelerdir. Pil yapımında çoğunlukla cıva, kadmiyum ve kurşun gibi ağır metaller kullanılır. Bu sebeple;

1. Şarj edip kullanmayla ilgili nelere dikkat edilirse pil ömrü uzatılır? Araştırınız.

  • Cevap: Bu etkinliği yapmamızı istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

2. Atık piller insan sağlığı için bir tehdit oluşturur mu? Ülkemizde atık pillerle ilgili olarak ne yapılmaktadır? Araştırıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bu etkinliği yapmamızı istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!