Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 33

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 33

Aşağıda verilen metni okuyarak soruyu cevaplayınız. Bir pilde elektronlar (-) yüklü elektrot anottan (+) yüklü elektrot katota doğru hareket eder. Anot, kolay s- verebilen bir metalden yapılmış olmalıdır. Böylece metal değerlik elektronunu hızlı bir şekilde vererek pilden akımı geçmesini kolaylaştırmış olur.

Atom ve kütle numaraları verilen X, Y ve Z elementlerinden hangisinin kullanımı pil üretimi için en uygundur? Açıklayınız.

  • Cevap:

X:1A (Alkali metal ), Y:2A ( Toprak alkali metal ), Z:3A (Toprak metali) X elementi, diğer elementlere göre hem daha aktif hem de kullanım açısından hafif bir metaldir. Bu özellik telefon gibi pil gerektiren birçok küçük araçlar için de önemli bir özelliktir.

Aşağıda verilen metni okuyarak soruyu cevaplayınız.

Teknolojik gelişmeler ve dijital ürünlerin hayatımıza girmesiyle enerjiye olan ihtiyacımız gün geçtikçe artmakta, enerji değişiminin merkezinde pil devrimi yer almaktadır. Lityum pilleri, kapalı hücreye sahiptir. Bakım gerektirmez. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Geniş sıcaklık aralığında çalışabilir. Hızlı şarj olur. Uzun çevrim ömrüne sahiptir.

1. Lityum pili hangi alanlarda kullanılabilir? Örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap:

Lityum pili iletişim, ulaşım, sağlık ve güvenlik gibi birçok önemli alanda kullanılabilir. Lityum pilleri yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Otomotiv endüstrisinde, hibrit araçları ve karavanlar için güç kaynağı sağlamada, hareket kısıtlılığı olan insanlar için elektrikli tekerlekli sandalyede, merdiven asansörlerinde, deniz araçlarında, özellikle denizaltıların su altında uzun süre hareket kabiliyetine sahip olmalarında, bilgisayar, tablet, telsiz ve telefonlarda, hızlı bir şekilde şarj edilebildikleri için güneş enerjisini güneş panellerinde depolamada, farklı çevresel koşullarda ve coğrafi konumlarda yaşayan insanlar için oldukça önemli olan akıllı elektrik şebekelerinde, sağlık hizmetlerinde, acil durum ekipmanlarında (kalp pili, elektroşok cihazı…), elektrik yokluğunun güvenliği sınırlandırmaması, için gözetleme sistemlerinde (termal kamera ve alarm ve radar sitemleri …) kullanılmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!