Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 61

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 61

Aşağıdaki metni okuduktan sonra elde ettiğiniz çıkarımlar ile soruları cevaplandırınız.

KARBONUN ALLOTROPLARI

Aynı tür atomların farklı sayı ve dizilişte bir araya gelmesiyle oluşan maddelere allotrop denir. Aynı tür atomlardan oluşmalarına rağmen allotrop maddelerin fiziksel ve bazı kimyasal özellikleri birbirinden farklıdır. Canlılığın temel yapı taşlarından biri olan karbonun elmas ve grafit gibi doğal, fulleren ve grafen gibi laboratuvar ortamında oluşturulmuş yapay allotropları vardır. Grafitin erime sıcaklığı 3527 °C, elmasın erime sıcaklığı 3550 °C’dir. Elmasta her bir karbon atomu dört karbon atomuna, grafitte her bir karbon atomu kovalent bağ ile üç farklı karbon atomuna bağlanır. Fulleren, karbonun yapay bir allotropudur. Beşgen, altıgen ve yedigen halkalardan oluşur. Grafende karbon atomları altılı halkalar hâlinde, düzlemsel bir yapıya sahiptir ve sp2 hibritleşmesi yapar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu allotroplardan karbon nanotüp gibi yeni maddeler üretilmektedir. Günümüzde karbon allotropları ve bunlardan üretilen yeni maddeler farklı alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

1. Allotropların erime noktalarının farklı olmasının sebepleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Allotropların molekül şekilleri ile geometrileri farklı olduğundan moleküller arası etkileşimler de farklı güçlerde olur. Dolayısıyla allotroplarda karbon atomu değişik dizilişte olduğundan erime ve kaynama noktaları da farklıdır.

2. Karbon atomunun diğer atomlara göre daha fazla allotropunun olmasını nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: Karbon atomları sp3, sp2 ve sp hibritleşmesi yapabilir. Bu molekül geometrisini de etkiler. Karbon elementi, üç hibrit geometrisine sahip tek elementtir. Karbon atomu dört değerlik
    elektronlarını kullanarak toplam dört kovalent bağ yapabilir. Bir karbon atomu bir başka karbon atomu ile tekli, ikili ve üçlü bağ yapabilir. Karbon atomları diğer atomlardan farklı olarak
    sonsuz sayıda birbirine bağlanarak düz zincirli, dallanmış ya da halkalı yapıya sahip çok sayıda bileşik oluşturabilir. Karbon atomunun bu özelliği dolayısıyla daha fazla allotropu vardır.

3. Allotropların farklı olan özellikleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Allotropların farklı olan özellikleri:

1. Özkütleleri
2. Herhangi bir çözücüdeki çözünürlükleri
3. Erime ve kaynama noktaları
4. Kristal yapıları, atom sayıları ve dizilişi
5. Bağ yapıları, açıları ve kuvvetleri
6. İletkenlikleri
7. Kimyasal tepkimelere girme hızları ve istekleri
8. Molekül geometrileri
9. Molekül sağlamlıkları, görünüşleri, şekilleri, sertlikleri

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!