Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

Ayla öğretmenin hazırladığı etkinlikten yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Ayla öğretmen öğrencilerinin kovalent bağlı kimyasal türlerin Lewis formüllerinin yazılması konusu ile ilgili önbilgilerini varsa eksik ya da yanlış öğrenmelerini ortaya çıkarmak için bir etkinlik hazırlar. Öğrencilerinden aşağıdaki soruları cevaplamalarını ister. Üçer kişilik öğrenci grupları oluşturur. Öğrenciler tüm soruları grup arkadaşları ile tartışarak cevaplar. Sonrasında her soru teker teker ele alınır. îlk soru için grup sözcüleri grubu adına verdikleri cevabı sınıf arkadaşları ile paylaşır. Büyük sınıf tartışması ile öğrencilerin fikirlerini paylaşmasına ve aynı zamanda varsa eksik ya da yanlış öğrenmelerini fark ederek gidermesine olanak sağlanır. Ardından diğer soruya geçilir. Her bir soru için öğretmen rehberliğinde ortak karar alındıktan sonra etkinlik tamamlanır.

1. Aşağıdaki metni anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde boşluklara uygun kelimeler yazarak doldurunuz.

  • Cevap:

Kimyasal değişimlerde etkin rol oynayan elektronlar atomların en dış katmanında yer alan değerlik elektronlarıdır. Bu elektronlar kimyasal değişim sürecinde atomlar arasında ya alınıp verilerek ya da ortaklaşa kullanılarak bağ oluşumlarını sağlarlar. Bu oluşumda bahsi geçen elektronların atomların bağ yapma kapasiteleri üzerindeki rolünü açıklamak için Gilbert Newton Lewis tarafından 1900’lü yılların başlarında kübik atom teorisi ortaya konulmuştur. Günümüzde ise bu teori Lewis formülleri olarak bilinmektedir. Lewis formüllerinde atom sembolleri etrafında atomun en dış katmanında yer alan bu elektronlar sayısı kadar nokta ile temsil edilir. Organik bir bileşiğin Lewis formülü yazılırken atom etrafındaki nokta sayıları hidrojen atomu için kendine en yakın soygaz olan helyuma benzeyerek kararlı halde olması adına iki tanedir. Buna dublet kuralı denir. Diğer ametal elementler için ise kendine en yakın olan aynı periyodundaki soygaza benzeyerek kararlı halde olması için sekiz tanedir. Buna da oktet kuralı denir. Bu iki kural dikkate alınarak önce bağ yapma kapasitesi en fazla ve sayıca en az sayıda olan atom yazılır. Bu atom merkez atomdur. Daha sonrasında diğer atomlar bu atom etrafına yerleştirilir. Bağ yapımında rol oynayan elektronlara ortaklanmış (bağlayıcı) elektron, bağ yapımına katılmayan elektronlara ise ortaklanmamış elektron denir.

2. Aşağıda atom numaraları verilen 2. periyot elementlerinin elektron dağılımlarını yaparak grup numaralarını, değerlik elektron sayılarını, Lewis formüllerini ve bağ sayılarını belirleyiniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!