Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 72

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 72

3. BeH2 ve H2S moleküllerinin sudaki çözünürlüklerini açıklayınız. (1H, 4Be, 5B, 16S)

  • Cevap: BeH2 molekülü doğrusal geometriye sahip apolar bir moleküldür. Ancak H2S molekülü ise açısal geometriye sahip polar bir moleküldür. “Benzer benzeri çözer” ilkesine göre çözücü ve çözünen maddenin molekülleri birbirine ne kadar çok benzer ise çözünürlük o kadar yüksektir. Başka bir deyişle; polar maddeler polar çözücülerde, apolar maddeler apolar çözücülerde çözünürler. Bu nedenle polar bir molekül olan H2S yine polar bir molekül olan suda iyi çözünürken apolar bir molekül olan H2 suda çözünmez.

C2H4 molekülündeki sigma ve pi bağlarını Lewis formülü üzerinde gösteriniz. Oluşan bağların hangi orbitallerin örtüşmeleri sonucu oluştuğunu şekil üzerinde gösteriniz. (1H, 6C)

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!