Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 77

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 77

Aşağıdaki görsellerden ve metinden yararlanarak ilgili soruları cevaplayınız.

Hidrokarbonlar günlük yaşamda kullanılan birçok maddenin yapısında bulunur. Yapısında sadece karbon (C) ve hidrojen (H) içeren organik bileşiklere hidrokarbonlar denir. Hidrokarbonlar “alifatik” ve “aromatik” olmak üzere iki gruba ayrılır. Alifatik hidrokarbonların düz zincirli, dallanmış veya halkalı yapıları vardır. Halkalı hidrokarbonlar, düz zincirli hidrokarbonların uçlarında bulunan karbonlardan birer hidrojen çıkartılıp bu karbonların birbirine bağlanmasıyla oluşur. Benzen ve benzen türevleri aromatik hidrokarbondur (arenler). Aromatik kavramı “kokulu” anlamına gelir.

Alkanlar (Parafinler): Doymuş hidrokarbonlardır. Genel formülleri CnH2n+2 şeklindedir.
Alkenler (Olefinler): Karbon atomları arasında en az bir tane ikili bağ olan doymamış hidrokarbonlardır. Genel formülleri CnH2n şeklindedir.
Alkinler (Asetilenler): Karbon atomları arasında en az bir tane üçlü bağ bulunduran doymamış hidrokarbonlardır. Genel formülleri CnH2n-2 şeklindedir.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!