Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

Web 2,0 araçlarından uygun olanını kullanarak alkenlerin; genel özelliklerini, formüllerini ve kullanım alanlarını açıklayan bir afiş hazırlayınız. Arkadaşlarınız ile paylaşınız.

  • Cevap: Bu etkinliği yapmamızı istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

Aşağıdaki tabloyu doldurunuz ve soruları cevaplayınız.

1. Tablodaki 2. molekülü, 1. moleküle dönüştürecek reaksiyonu yazınız.

  • Cevap:

2. Propenin doymamış bir hidrokarbon olduğunu ispatlayan ve laboratuvar ortamında yapıldığında gözlenebilen bir reaksiyon yazınız.

  • Cevap:

3. Propenin Cl2, HCl, H2O ile vereceği katılma tepkimelerini yazınız. Tepkimeler sonucunda oluşan ana ve yan ürünleri belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Alkenler genellikle dumanlı; alkanlar ise mavi bir alevle yanar? Sizce bu durumun nedeni ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Alkenler, içerdikleri çift bağdan dolayı alkanlardan daha reaktiftir. Bir alken yandığında hızlı bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyar. Oksijen yeterince hızlı tedarik edilmezse reaksiyon olmaz. Tam yanma olmadan gerçekleşen bu reaksiyon sonucu; alkanlarda karbonmonoksit, alkenlerde karbonmonoksit ve karbon (is) oluşur. Oluşan kurum, dumanlı bir alev meydana getirir.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!