Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 85

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 85

Alkenlerle ilgili aşağıda verilen metni okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

ALKENLER (OLEFİNLER): Karbon atomları arasında ikili bağ (C=C) bulunduran doymamış hidrokarbonlara alken denir. Genel formülleri CnH2n dir. Bu nedenle sikloalkanlarla yapı izomeridirler. Sikloalkenlerin genel formülü ise CnH2n 2 dir. Aynı karbon sayılı sikloalkenler alkinlerle izomerdir. Birden fazla çift bağ varsa polialken olarak adlandırılır. Her bir pi bağı yapıdan 2 hidrojen eksilmesine neden olur. Alkenler en az bir tane pi bağı bulundururlar. Bu nedenle sp2 hibritleşmesi yapan en az 2 karbon atomu içerirler. Apolar moleküller olduklarından suda çözünmezler. Molekülleri arasında London etkileşimi vardır. Erime ve kaynama noktaları düşüktür. Yapısında bulunan pi bağından dolayı tepkimeye girmeye karşı aktiftirler. Pi bağının açılmasıyla katılma tepkimesi gerçekleştirirler.

1. Etilen bileşiğinin kullanım alanlarını araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Meyveleri olgunlaştırmak için kullanılır. Tetrakloro eten kuru temizlemede kullanılır.

2. Alkenleri diğer hidrokarbonlardan nasıl ayırt edebilirsiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: İkili bağ içerirler, KMnO4’ün menekşe rengini gidererek alkan ve alkinlerden ayırt edilirler. (Baeyer Testi.) Bromlu suyun rengini giderirler, polimerleşip katılma reaksiyonu verirler. Böylece alkanlardan ayırt edilirler.

3. Alkenlerdeki citrans izomerilerinin kaynama noktaları arasındaki farkın sebebi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Karbon sayısı artarsa kaynama noktası artar. Dallanma artarsa kaynama noktası düşer. Cis izomerinin kaynama noktası trans izomeriden daha fazladır.

Alkenlerin IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry – Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) kurallarına göre aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Adı verilen bileşiklerin açık formüllerini yazınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!