Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 91

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 91

Aromatik bir bileşik olan fenol ile ilgili metni okuyarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Avrupa’da tıp 1800’lerde pek gelişmemişti. Öğrencilerin izleyici olarak katıldığı ameliyatlar, büyük amfilerde maske, eldiven ve dezenfektan kullanılmadan yapılıyordu. Ameliyat sonrasında hastaların çoğu kangren olup ölüyordu. İngiliz Profesör J. Lister (Listır), hastaların ameliyat sonrasında ölmesini engelleyecek yöntemleri araştırıyordu. Lister, basit kırıkları olan hastalarda kırığın genellikle sorunsuz iyileştiğini biliyordu. Ancak kırık kemik dokuyu delip dışarı çıkmış ise hastaların çoğunun niçin kangren olup öldüğünü anlayamıyordu. Kangrene gözle görülmeyen mikropların neden olduğuna inanıyordu ancak bunu nasıl önleyeceğini bilmiyordu. Katrandan elde edilen katran yağı, kanalizasyona dökülünce kokuların önlendiğini ve katran yağından da fenol adlı bir madde üretildiğini duymuştu. Lister 1865’te bacağında parçalı kırık olan bir çocuğun açık yarası kangren olmasın diye fenol kullanmaya karar verdi. Tüm aletlerini ve ellerini fenol içeren sıvıyla sildi ve çocuğun yarasının üzerine fenollü sıvıya batırılmış bezler bağladı. Dört gün sonra yaranın enfeksiyon kapmadığını gördü. Altı hafta sonra çocuk kangren olmadan iyileşti. Lister bu keşfiyle tıp tarihine geçti. Lister, ameliyathanesinde her ameliyat öncesinde cerrahların ellerini %5’lik fenol çözeltisiyle yıkayıp temiz eldiven giymelerini sağladı. Ameliyat aletlerini de fenol çözeltisiyle yıkattırdı. Hastaların ameliyat sonrası kangrenden ölme oranı Lister sayesinde çok azaldı. Yıllar sonra anlaşıldı ki, fenoller, bakteri hücresine difüzyonla girip hücredeki enzimlerin ve proteinlerin yapısını bozarak mikroorganizmaları yok etmektedir. Değersiz bir atık madde sayılan katrandan üretilen fenol, ameliyatlarda hayat kurtardı.

1. Fenol bileşiğinin kapalı formülünü yazınız. Fenolün sulu çözeltisi asidik mi yoksa bazik midir?

  • Cevap: Kapalı formülü C6H6O olan fenol, asidik özellik gösterir.

2. Lister, antiseptik olarak fenolün %5 lik çözeltisinden daha derişik bir çözelti kullansaydı ne olabilirdi? Açıklayınız.

  • Cevap: Fenolün daha derişik çözeltileri, sadece bakterileri öldürmekle kalmaz, insan hücrelerine de zarar verirdi. Deride yanık ve tahrişler oluşurdu.

3. Evlerimizde kullandığımız sirke ile Lister’ın çözeltisi arasındaki benzerliği açıklayınız.

  • Cevap: Lister’ın antiseptiği fenolün %5’lik sulu çözeltisidir. Sirke ise asetik asitin %5’lik sulu çözeltisidir. Günlük yaşantımızda pazardan alınan sebzeler mikroorganizmalardan arındırılmak için sirkeli suda bekletilir. Yüzey temizleyici olarak sirkeli su kullanılır. Sonuç olarak her ikisi de seyreltik zayıf asit çözeltisidir ve dezenfektan amaçlı kullanılır.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!