Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 93

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 93

Aşağıdaki metni okuyunuz ve ilgili soruları cevaplayınız.

Tuana her sene kış mevsiminin yaklaştığını annesinin kışlık kıyafetlerini dolaptan çıkardığında etrafa yayılan keskin kokudan anlamaktadır. Bu kokunun kaynağını annesine sorar. Annesi, kokunun güve gibi haşereleri evden uzak tutmak için kullanılan naftalinden kaynaklandığını söyler. Naftalin hakkında daha fazla bilgi için araştırma yapar. Süblimleşerek kıyafetlere iz bırakmadan ortamdan uzaklaşan naftalin, lavabolarda koku giderici olarak kullanılır. Naftalinin sanayide ve eczacılıkta da kullanım alanı vardır. Fakat naftalin insan sağlığına zararlı bir maddedir. Kanserojen etkisi dışında başka sağlık problemlerine de neden olmaktadır. Tuana edindiği bu bilgilerden sonra naftalin yerine kullanabileceği alternatif maddeleri araştırmaya başlar.

1. Lavabolara koku gidermek için kullanılan naftalin sürekli üzerine su akmasına rağmen uzun süre nasıl lavaboda kalabilir? Gerekçeleriyle açıklayınız.

  • Cevap: Su, polar bir bileşiktir. Polar olan maddeleri çözer. Naftalin apolar yapıya sahip olduğu için suda çözünemez. Bu nedenle uzun süre lavabolarda koku giderici olarak kullanılabilir.

2. Aşağıda naftalinin ve naftalin gibi kendine has kokusu olan toluenin yapı formülü verilmiştir. Aromatik hidrokarbon olarak sınıflandırılan bu bileşiklerdeki ortak yapı nedir? Aromatik adını neden almıştır?

  • Cevap: Yapısında benzen halkası bulunan bileşiklere aromatik bileşikler veya arenler denir. Benzen halkası altı karbonlu ve üç tane çift bağ içeren halkalı bir bileşiktir. Benzen kendine has kokusu olan, kolay tutuşabilen, oda koşullarında berrak sıvı bir maddedir. Ayrıca zehirlidir. Koklanmamalı ve içilmemelidir. Aromatik bileşiklerin kendine has kokuları olduğu için aromatik olarak adlandırılmışlardır.

12. Sınıf Meb Yayınları Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!