Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı

12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 39

“12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 39” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 39

SABUN

Yönerge: Aşağıdaki görsellerden ve metinden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Günlük hayatta yağ denilince temizlenmesi zor olan leke aklımıza gelir. Ayrıca zeytinyağının kalitesi için asitlik derecesi ifadesi kullanılır.

Yağları oluşturan yağ asitleri ise temizlik maddesi olan sabun yapımında kullanılır. Beyaz sabun ya da arap sabunu uzun karbon zincirli yağ asitlerinin bazlarla (NaOH, KOH gibi) tepkimesinden elde edilir. Bu olaya sabunlaşma, oluşan yağ asit tuzlarına da sabun adı verilir. Sıvı sabun elde edilirken daha çok doymamış yağ asitleri tercih edilir.

Yağ asitleri doymuş ve doymamış yağ asitleri olarak ikiye ayrılırlar. Doymamış yağ asitleri ikili bağ ( C = C ) içerirken doymuş yağ asitleri yapılarında ikili bağ ( C = C ) içermezler. Diğer bir ifadeyle bu durum, karbon atomlarının hidrojence doymuş ya da doymamışlığı anlamına gelir.
Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan, vücutta sentezlenemeyen, genellikle bitkiler ve deniz canlılardan elde edilen yağ asitleri doymamış yağ asitleridir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri doymamış yağ asitleridir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Kimya Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 39 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!