Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı

12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 43

“12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 43” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Kimya Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 43

SIFIR ATIK

Yönerge: Aşağıda verilen metinden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Yaşanabilir bir çevre ve yaşanabilir bir Dünya için projeler uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de ülkemizde uygulanan Sıfır Atık Projesi’dir. Aklımıza gelebilecek her türlü atığın geri dönüşüme kazandırılması, doğal kaynakların doğru bir şekilde kullanılması, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma için önem taşımaktadır.
Bizler de bu projelere destek vererek gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre ve Dünya bırakmada görevimizi yerine getirebiliriz.
Sürdürülebilirlik çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığını sağlamak ve daimi olabilme yeteneğini korumak olarak tanımlanır. Yapılan bir çalışmanın sürdürülebilirliği, daimi olarak devam ettirilmesi ve belirli bir kültürün oluşması ile sağlanabilir.
Kimya bilimi, kaynakların doğru bir şeklide kullanımı, çevreye daha az zararlı enerji kaynaklarının bulunması ve kullanılması, çevre için atıkların geri dönüşüm sistemleri ve yeni malzemeler üretilmesi açısından sürdürülebilirlik ile doğrudan ilgilidir.

Sürdürülebilirlik kavramı sadece çevre için değil, yapılan her türlü faaliyet ve projenin devamlılığının sağlanması ve uygulanması anlamında düşünülmelidir. Bazı örnekler şu şekilde verilebilir.

• Sürdürülebilir kalkınma
• Sürdürülebilir tarım
• Sürdürülebilir enerji
• Sürdürülebilir ekonomi
• Sürdürülebilir mimari

1. Sıfır atık projesi kapsamında okulunuzda ve çevrenizde ne gibi uygulamalar yapılabileceğini yazınız.

  • Cevap: 

• Projenin daimi olabilmesi için öğrenci ve velilere bilgilendirme yapılmalı ve sorumluluklar verilmeli
• Atıklar gruplara ayrılmalı ve ayrı kutularda toplanmalı
• Fotokopi kağıtlarının her iki yüzü de kullanıldıktan sonra atık kağıt biriktirme kutusunda dönüşüme gönderilmeli.
• Özellikle evlerde biten ve kullanılmayan atık piller Atık Pil Kutusunda toplanıp geri dönüşüme gönderilmeli.
• Yaş atık olarak nitelendirilen atık sebze veya meyve kabukları okul bahçesinde toprak altında doğal gübre şeklinde değerlendirilmeli.

12. Sınıf Kimya Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 43 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!