Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 113

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 113

Konum, bir cismin belli bir referans noktasına göre yönlü uzaklığıdır. Konumun zamana bağlı değişimi cismin hızı (m/sn.) ile, hızın da zamana bağlı değişimi cismin ivmesi (m/sn2) ile ifade edilmektedir.

Matematiksel olarak:

• Zamana (t) bağlı değişken ivmeli hareket eden bir cismin konumu x fonksiyonu ile ifade edilmek üzere, konum fonksiyonunun zamana göre türevi hız fonksiyonunun kuralını verir ve x (t) = v (t) şeklinde gösterilir.

• Zamana (t) bağlı değişken ivmeli hareket eden bir cismin hızı v fonksiyonu ile ifade edilmek üzere, hız fonksiyonunun zamana göre türevi ivme fonksiyonunun kuralını verir ve v (t) = a (t) şeklinde gösterilir.
Aşağıda verilen görselde Mert bisikleti ile A noktasından harekete başlayıp belirli bir sürede B noktasındaki markete ulaşmıştır. Marketten alışverişini yaptıktan sonra bisikleti ile E noktasında bulunan evine dönmüştür. Mert’in markete giderken katettiği doğrusal yolun kenarındaki C noktasında bir trafik levhası ve D noktasında bir ağaç bulunmaktadır.

Mert’in bisikleti ile yapmış olduğu değişken ivmeli hareketle ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:

• Mert’in A noktasından markete doğru olan hareketinin zamana (sn.) bağlı ivmesini (m/sn2) ifade eden a fonksiyonun kuralı
a( t) = -0,006t + 0,12k (k ! R) şeklindedir.

• Mert A noktasından markete doğru hareketine başladıktan 10 sn. sonra trafik levhasının ve 40 sn. sonra ağacın yanından geçerek 100 sn. sonra 800 metre yol almıştır.

• Mert’in marketten eve dönüş yolundaki hareketine ait hız-zaman grafiği yanda verilmiştir

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!