Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 12

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 12 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 12

Kadir, bir yıldızın parlaklığını gösteren astronomi terimidir. Bir yıldızın kadir değerini belirlemek için yıldızlar kategorilere ayrılır. Kadir değeri, negatif ve pozitif değerler alabilir ve kadir değeri arttıkça yıldızların parlaklıkları azalır. Söz gelimi 1 kadir değerine sahip bir yıldız, 3 kadir değerine sahip bir yıldızdan daha parlaktır. Uygun koşullar altında çevresel faktörlerin etkisi minimumken gözle görülebilen en soluk yıldızların kadir değeri ortalama 6 olarak kabul edilmektedir.

Işık akısı ise insan gözünün algıladığı ışık gücünün miktarıdır. Buradan hareketle m, 1. yıldızın kadir değeri; n 2. yıldızın kadir değeri olsun. 1 ve 2. yıldızın ışık akıları sırasıyla Fm ve Fn olmak üzere iki yıldızdan gelen ışık akısı ve kadir değeri arasındaki bağıntı Fm = 10 5 şeklinde verilmektedir.

Bu eşitlik sayesinde yıldızların kadir değerleri yani parlaklıkları karşılaştırılabilmektedir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. 2. yıldız, gözle görülen en soluk yıldızlardan olduğuna göre 1. yıldızın kadir değerini veren denklemi yazınız.

  • Cevap:

2. 2. yıldızın gözle görülen en soluk yıldızlardan olduğunu varsayarak aşağıdaki tabloda verilen ifadelerden doğru olanların karşısına D, yanlış olanların karşısına Y yazınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!