Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 120

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 120

Mine sanatı, ilk örnekleri MÖ 13. yy. da Mısır’da görülen ve günümüzde süs eşyaları ve takılarda uygulanmaya devam eden bir metal süsleme tekniğidir. Toz şeklindeki mineler; özel bir sıvının içerisinde macun hâline getirilip özel tekniklerle altın, gümüş veya bakıra uygulanabilmektedir. El Sanatları ve Takı Tasarımı Programı öğrencisi Esra, kütleleri aynı olan iki farklı modelde gümüş kolyelerin sadece görünen üst kısımlarını 0,6 cm kalınlığında renkli minelerle kaplayıp proje ödevi olarak sunmayı planlamaktadır. Analitik düzleme aktarılan tasarımlar ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:

1. Şekilde verilen kolyenin dış yarıçapı 2 cm ve iç yarıçapı 1,8 cm olan halkasının merkezi, analitik düzlemde (0,-2) noktasına yerleştirilmiştir. Kolyenin yeşil yapraklarının belirttiği yüzeyler y = x2, y = -f8x ve y = f—8x eğrilerinin arasında kalmaktadır. Yapraklar arasına yerleştirilen ve merkezi y ekseni üzerinde olan pembe renkli mine uygulanacak dairenin yarıçapı 0,4 cm dir.
2. Şekil’de dış yarıçapı 2 cm ve iç yarıçapı 1,8 cm olan ikinci kolyenin halkası da merkezi orijin olacak şekilde analitik düzleme yerleştirilmiştir. Kolyenin y = 1 doğrusunun y = 4 — x2 parabolünü kestiği A ve B noktalarıyla meydana gelen AB yayı ile parabol arasında kalan kısmı pembe renkli mineyle kaplanacaktır. Kolyenin yeşil mineyle kaplanacak kısmı ise merkezi (0,3) olan dairesinin yarıçapı 0,4 cm dir.

Tabloda 1 cm3 lük kısma kısma uygulanan iki farklı renkteki minenin birim fiyatları verilmiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Birinci ve ikinci kolyelerin pembe ve yeşil renkli mine ile kaplanacak yüzeylerinin alanlarını hesaplayınız.

  • Cevap:

2. Mine ile kaplanmış gümüş kolyelerden hangisinin maliyet fiyatının daha uygun olacağını bulunuz (Sonuçlarınızı yüzde birler basamağına göre yuvarlayınız. r , 3,14 alınız.).

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!