Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121

Bir fay boyunca kaya hareketi olduğunda büyük depremler meydana gelir. Devasa kaya kütlelerinin ani kayması, yeryüzünde şok dalgaları oluşturur. Yer altında deprem hareketinin gerçekleştiği noktaya odak denir. Doğrudan odağın üzerindeki yüzeyde yer alan noktaya depremin merkez üssü denir.

Depremin merkez üssü, farklı istasyon noktalarında bulunan ve sismograf adı verilen cihazlarla deprem dalgalarından yapılan kayıtlar yardımıyla bulunur. 1. Görsel’de bir sismograf örneği görülmektedir. Bu tür sismograflarda bir kalem, dönen bir tambura tutturulmuş kâğıt üzerine dalgaların bir modelini çizer.

Çizilen dalga modellerinden P dalgası birinci dalga, S dalgası ikinci dalgadır. Bir deprem anında depremin merkez üssünün belirlenmesi için üç farklı istasyondan gelen sismograf kayıtları yeterlidir. Depremin merkez üssünü belirlemek için aşağıdaki adımlar takip edilir.

1. Adım: A, B ve C istasyonlarında bulunan üç sismografın da kayıtlarında yer alan P ve S dalgalarının oluşması arasındaki zaman farkı, saniye cinsinden bulunup 8 km/sa. ile çarpılır.
2. Adım: 1. adımda elde edilen veriler sırasıyla A, B ve C merkezli çemberlerin yarıçap uzunlukları olacak şekilde üç tane çember çizilir.
3. Adım: Bu üç çemberin kesişim noktası depremin merkez üssü olarak tespit edilip O olarak adlandırılır.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!