Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 14

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 14 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 14

Ses, bir kaynak tarafından ortam basıncında dalgalanma oluşturan ve insanda işitme duyusunu uyaran fiziksel bir olaydır. Ses yoğunluğu (I) ise ses dalgalarının birim alana taşıdığı güç olarak tanım edilir ve birimi m2 dir. Ses gücü (W), ses kaynağının birim zamanda ortama yaydığı ses enerjisidir ve birimi Watt’tır. Alan ise ses kaynağına uzaklığı yarıçap olarak alınan kürenin yüzey alanıdır. Yarıçapı R olan kürenin alanı A = 4nR2 formülüyle bulunur. Bir sesin şiddetinin seviyesi, dB = 10 ■ log( ) ya da Np = j • ln () (dB desibel, Np neper) formülleriyle gösterilir.
I0 ise bir insanın işitebileceği en düşük sesi, yani duyma eşiğini ifade eder. Io = 10-12 -W2 dir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Siren sesinin yoğunluğunu (I) bularak şiddetini Neper (Np) cinsinden ifade ediniz (ln10 , 2,3).

  • Cevap:

2. Bir saç kurutma makinesinin ses şiddeti 2 m uzaklıktan 80 dB ölçülmüştür. Buna göre saç kurutma makinesinden 4 m uzaklıkta ses şiddetinin kaç dB ölçüleceğini bulunuz ( log4,0,6).

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 14 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!