Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 15

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 15 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 15

Serkan, internette gezinirken Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezinin sitesini görmüştür. Sitede yer alan depremlerle ilgili verilere baktığında büyüklük bölümünde bulunan Ml sütununun boş olması Serkan’ın dikkatini çekmiştir. Aşağıdaki tabloda Serkan’ın gördüğü veri ekranının bir bölümü verilmiştir.

Serkan bu konuda bir araştırma yapmış ve aşağıdaki bilgilere ulaşmıştır: Charles Richter ve Beno Gutenberg, 1935’te geliştirdikleri bir ölçek sayesinde deprem sırasında açığa çıkan enerjiyi özel bir sismograf kullanarak ölçmeyi başarmışlardır. Bu ölçeğe Richter ölçeği veya yerel magnitüd ölçeği denir. Bu ölçeğe göre Ml , merkez üssüne uzaklığı 600 km den az olan depremler sırasında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü olmak üzere yerel bir depremin büyüklüğü Ml = log S olarak ifade edilmiştir. Burada I, ölçülmek istenen depremin yoğunluğunu, S ise sıfır seviyesindeki standart bir depremin yoğunluğunu gösterir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Yoğunluğu, standart bir depremin yoğunluğunun yaklaşık 32 milyon katı olan 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre bulunuz (log 2,0,3 alınız.).

  • Cevap:

2. 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin yoğunluğu, 26 Aralık 1939 Erzincan depreminin yoğunluğunun iki katı olduğuna göre Erzincan depreminin büyüklüğünü bulunuz (log 2,0,3 alınız.).

  • Cevap:

3. İki farklı depremin büyüklüklerini karşılaştırmak için depremlerin yoğunluklarının oranından faydalanıldı- ğına göre Richter ölçeğiyle 9,5 büyüklüğündeki 22 Mayıs 1960 Şili depreminin 6,5 büyüklüğündeki 24 Ocak 2020 Elazığ depreminin kaç katı büyüklüğünde olduğunu bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 15 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!