Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 31

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 31

Osmanlı döneminde İstanbul’da “Esnaf Mehteri” denilen mehter grubunun müzikleri ve göz alıcı kıyafetleri ile kendilerine has tören yürüyüşleri vardı. Esnaf Meh- teri’nde yürümeye sağ ayakla başlanır, üç adımdan sonra durularak sola cephe gösterilir, sonra sol ayakla tekrar yürümeye başlanıp üç adımdan sonra aynı şekilde sağa cephe gösterilirdi. Mehter, kendilerini seyredenlere cephe göstererek daha azametli görünmeyi ve müziklerini her yere duyurmayı amaçlardı.

Yukarıda belirtilen kültürel mirasımızı matematiksel olarak ifade etmeyi düşünen Alper, bunun için aşağıdaki yönergeyi oluşturmuştur:
• Üçlü sıranın ortasında bulunan bir mehteran sağ ayağıyla başlayıp her üç adımda 90° lik açıyla, ardışık olarak ilk önce sola daha sonra sağa şeklinde devam ederek cephe göstermekte ve her cephe göstermede kendisinin sağında veya solunda aynı doğrultuda olan arkadaşının sırtını görmektedir.
• Her seferinde ilk yürüyüşe başladıkları başlangıç noktası, cephe gösterdiği nokta ve sırtını gördüğü arkadaşına ait nokta birleştirildiğinde dik üçgen elde edilmektedir.
• Mehteranın her bir adımı 50 cm ve birbirine paralel olan yürüyüş sıralarının arası 80 cm dir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Alper’in oluşturduğu modellemede ilk iki cephe göstermeye kadar oluşan üçgenlere ait görsel aşağıdaki gibi olduğuna göre 3 ve 4.cephe göstermeye kadar olan üçgenleri çizerek bu üçgenlerin alanlarım(metrekare) ve hipotenüslerini(metre) cephe gösterme sayısına(n) bağlı olarak ifade eden dizilerin genel terimlerini oluşturunuz. 

  • Cevap:

2. Alper’in modellemesinde üçgenlerin hipotenüslerinin oluşturduğu dizinin indirgeme bağıntısını bulunuz.

  • Cevap:

3. Alper’in oluşturduğu modellemeden elde edilen üçgenlerden birinin alanı 1/log642 m2 olduğuna göre bu üçgenin oluşabilmesi için mehteranın kaç metre ilerlemesi gerektiğini bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!