Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 33

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 33

1603 yılında Cristoph Scheiner (Kristof Şayner) tarafından icat edilen pantograf, paralelkenar oluşturacak şekilde menteşelenmiş dört koldan oluşur ve bir şeklin farklı ölçeklerde yeniden çizilmesinde kullanılır. Sabit bir merkez, orijinal çizimi takip eden kuru bir nokta ve ölçeği büyütülmüş veya küçültülmüş olarak yeniden çizimi sağlayan bir kalem noktasından oluşmaktadır.

Pantograf aracını kullanmak isteyen Rana, eşkenar üçgenler çizmek istemektedir. Bu eşkenar üçgenler ve Rana’nın kullandığı pantografa ait bazı bilgiler şöyledir:
• Kenar uzunluğunu her seferinde bir öncekinden 1 cm arttırarak orijinal çizim için kullanılacak kartlar hazırlamıştır.
• Kullanmak istediği pantograf, kartlardaki orijinal çizimi iki kat büyüterek çizmektedir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Kalem noktasında çizilen ve çevresi 12 cm olan eşkenar üçgenden başlayarak sırasıyla dört adet çizimi yapılan eşkenar üçgenin alanlarını hesaplayınız ve terimleri sırasıyla çizimi yapılan üçgenlerin alanları olan diziyi oluşturup bu dizinin genel terimini yazınız.

  • Cevap:

2. Kalem noktasında çizimi yapılan ve alanı 12\p3 cm2 olan üçgenden başlayarak sırayla Rana’nın çizdiği kartlardaki orijinal çizime ait eşkenar üçgenlerin çevresini veren diziyi oluşturarak bu dizinin genel terimini yazınız.

  • Cevap:

3. Kartlarda orijinal çiziminin çevresi 18 cm olan 1. üçgenden başlayarak 12. üçgene kadar olan üçgenlere ait iç teğet çemberlerin çevreleri toplamını bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!