Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 35

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 35

Matematik öğretmeni, öğrencisi Ali’den aritmetik ve geometrik dizi ile ilgili gerçek hayattan örnekler araştırmasını istemiştir. Ali, babasının çalıştığı tekstil atölyesini ziyaret ederek üretimde çalışan kişilerden aşağıda verilen bilgileri ve verileri not etmiştir:
• Kazak üretimi yapan A makinesi her ayın 1. günü 10, ikinci günü 23, üçüncü günü 36, dördüncü günü 49 kazak üretmektedir. Sonraki günlerde de üretilen kazak sayısı düzenli bir şekilde artarak üretim bu şekilde 1 ay (30 gün) boyunca devam etmektedir.
• 30 gün sonunda makinenin aylık bakımı yapıldıktan sonra günlere göre üretim sayısı diğer aylarda da aynı şekilde devam etmektedir.
• Bere üretimi yapan B makinesi 1. gün 4096,2. gün 2048, 3. gün 1024 ve 4. gün 512 adet bere üretmektedir. Sonraki günlerde de üretim sayısı aynı oranda azalmaktadır.
• B makinesinin her 10 günde bir bakımı yapılarak üretim sayıları 10 günlük periyotlar hâlinde devam etmektedir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. A makinesinde üretilen kazak sayısını veren ifadenin gün (n) sayısına bağlı olarak kuralını oluşturup makinenin bakımının gün kaybı oluşturmadığı bilindiğine göre bu makineyle bir yılda ne kadar kazak üretimi yapılacağını bulunuz (1 yıl = 12 ay ve 1 ay = 30 gün alınacaktır.).

  • Cevap:

2. B makinesinde üretilen bere sayısını veren ifadenin gün (n) sayısına bağlı olarak kuralını oluşturup makinenin bakımının gün gün kaybına sebep olmadığı bilindiğine göre bu makineyle 72 616 bere üretimi yapıldığında kaç gün geçtiğini ve B makinesine bu süre içerisinde kaç defa bakım yapıldığını bulunuz.

  • Cevap:

3. Bir kazak üretimi için kullanılan ipin maliyet fiyatı 12 Türk lirası ve bir bere üretimi için kullanılan ipin maliyet fiyatı 4 Türk lirası olduğuna göre iki üründen de ilk 10 gün üretim yapılması hâlinde kullanılacak ipin toplam maliyetinin kaç Türk lirası olduğunu bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!